Ανασκόπηση Διεθνούς Συνεδρίου “Έρευνα, σύνθεση, ερμηνεία. Προσεγγίζοντας το θέατρο του Σπύρου Α. Ευαγγελάτου”

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Έρευνα, σύνθεση, ερμηνεία. Προσεγγίζοντας το θέατρο του Σπύρου Α. Ευαγγελάτου», που έλαβε χώρα στην Κεφαλονιά 3-5 Ιουνίου 2022.

To Διεθνές Συνέδριο διοργανώθηκε από το Εργαστήριο «Φιλοσοφία, Θέατρο, Εκπαίδευση» του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, τον Δήμο του Αργοστολίου και την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, σε συνεργασία με την Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών, το Τμήμα Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, το ΠΜΣ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και το ΠΜΣ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Τριάντα επτά επιστήμονες του θεάτρου από έντεκα πανεπιστήμια πέντε ευρωπαϊκών χωρών συνέβαλαν στη διερεύνηση και την εκ νέου αποτίμηση του έργου του κορυφαίου Έλληνα σκηνοθέτη, Ομότιμου Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλους της Ακαδημίας Αθηνών. Στο προσεχές διάστημα οι πρωτότυπες ερευνητικές εργασίες θα συγκροτήσουν έναν αφιερωματικό τόμο, που θα εμπλουτίσει τη σχετική με το έργο του βιβλιογραφία και θα αποτελέσει έναυσμα για την περαιτέρω μελέτη της ευρύτατης και πολυσχιδούς καλλιτεχνικής δράσης του.

Βλ. επίσης: https://hub.uoa.gr/international-conference-research-composition-interpretation/