image 41

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2022, κατά την τελετή έναρξης του 26ου Πανευρωπαϊκού Συνεδρίου Έρευνας του Ύπνου, o Ομότιμος Καθηγητής Ψυχιατρικής και Επίτιμος Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Έρευνας του Ύπνου κ. Κώστας Ρ. Σολδάτος τιμήθηκε με το Excellence Award της European Sleep Research Society (ESRS) και της Assembly of National Sleep Societies (ANSS)

Το βραβείο προς τον Καθηγητή Κ. Σολδάτο επιδόθηκε από τον Πρόεδρο της ANSS Prof. Ysbrand van der Werf, ο οποίος παρουσίασε τα επιτεύγματα του τιμωμένου κατά τη διάρκεια της σταδιοδρομίας του. Καταρχάς ανέφερε τη συμμετοχή του σε πρωτοποριακές μελέτες της σχέσης των διαταραχών του ύπνου με την ψυχοπαθολογία και της δράσης των υπνωτικών και άλλων ψυχοδραστικών ουσιών στο Υπνοπολυγράφημα.Oι ερευνητικές αυτές μελέτες, οι οποίες συνέβαλαν σημαντικά στην πρόοδο της Κλινικής Υπνολογίας, διεξήχθησαν κατά την μακροχρόνια συνεργασία του με τον Prof. Anthony Kales στο Pennsylvania State University των ΗΠΑ. Ακολούθως τόνισε τη σημαντική προσφορά του τιμωμένου στην ανάπτυξη της Έρευνας του Ύπνου και της Κλινικής Υπνολογίας στη χώρα μας με την ίδρυση και συνεχιζόμενη λειτουργία του πρώτου Κέντρου Μελέτης Ύπνου στην Ελλάδα και την πολύπλευρη ερευνητική του δραστηριότητα, όπως τεκμηριώνεται στις πολλές και σημαντικές δημοσιεύσεις του σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά (h-index=61) και βιβλία (Ν=42). Ενδεικτικά ανέφερε την δημιουργία από τον Καθηγητή Κ. Σολδάτο και τους συνεργάτες του της Athens Insomnia Scale, η οποία χρησιμοποιείται ευρύτατα με βιβλιογραφικές αναφορές που έχουν ήδη φθάσει τις 1800. Επίσης τόνισε ότι τα περιοδικά στα οποία δημοσιεύτηκαν ερευνητικές εργασίες, με τον ίδιο ως κύριο ερευνητή, είναι από τα πλέον έγκυρα διεθνώς (Science, Lancet, JAMA, World Psychiatry, Archives of General Psychiatry κ.α.).

Αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για το ΕΚΠΑ η τιμητική διάκριση που αποδόθηκε στον Καθηγητή Κ. Σολδάτο, ο οποίος είναι ο Αντιπρόεδρος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου μας.