Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο αφιερωμένο στη μνήμη του Μιχάλη Πιερή, με τίτλο: Εκεί που σμίγουν οι καιροί [24-25/11/2022]

Το Σπίτι της Κύπρου – η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας, το Υφυπουργείο Πολιτισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας – Πολιτιστικές Υπηρεσίες, το Πολιτιστικό Κέντρο «Μιχάλης Πιερής» του Πανεπιστημίου Κύπρου, το Θεατρικό Εργαστήρι Πανεπιστημίου Κύπρου, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών: το Τμήμα Φιλολογίας, το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ και η Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών διοργανώνουν το Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο αφιερωμένο στη μνήμη του Μιχάλη Πιερή, με τίτλο: Εκεί που σμίγουν οι καιροί

Ο Μιχάλης Πιερής (1952-2021) υπήρξε μια πολυδιάστατη προσωπικότητα: πανεπιστημιακός δάσκαλος, ποιητής, μεταφραστής, σκηνοθέτης, θεατρικός συγγραφέας. Εξίσου πολυδιάστατο είναι το ερευνητικό του έργο: περιλαμβάνει μελέτες και εκδόσεις κειμένων από τη μεσαιωνική γραμματεία μέχρι τις μέρες μας. Σταθερά του ενδιαφέροντα, η ποίηση και το θέατρο. Σε αυτά τα δύο πεδία θα επικεντρωθούν οι ανακοινώσεις του συνεδρίου.
Εκεί που σμίγουν οι καιροί: ο στίχος του Μιχάλη Πιερή χρησιμοποιείται ως τίτλος του συνεδρίου, επειδή απηχεί τη βαθιά του πεποίθηση ότι τα λογοτεχνικά κείμενα διέπονται από μια δυναμική που τους επιτρέπει να σχηματίζουν έναν τόπο οικείο και απρόσμενο, φιλόξενο και διαρκώς μεταβαλλόμενο: εκεί συναιρούνται οι εποχές και συναντιούνται οι άνθρωποι, σε έναν διαρκώς ανοιχτό διάλογο.

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 (ώρα 10:00-16.00)
Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 (ώρα 11:00-13:00 και 17:00-20:30)

Σπίτι της Κύπρου, Ξενοφώντος 2Α, 10557 Αθήνα
Π.Α.: Σπίτι της Κύπρου, τηλ.: +30 2103734934

Σύνδεσμος παρακολούθησης: https://diavlos.grnet.gr/room/1607?eventid=13120

To Συνέδριο πλαισιώνεται καλλιτεχνικά από την παράσταση του Θ.Ε.ΠΑ.Κ.:
«Νερά της Κύπρου, της Συρίας, και της Αιγύπτου. Σπουδή στον “θεατρικό” Καβάφη»
Επιλογή, επιμέλεια κειμένων, σκηνοθεσία: Μιχάλης Πιερής
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (24.11.2022, ώρα 20:00).
Τηλ.: +30 2103418550 | email: info@mcf.gr | www.mcf.gr

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις