Έναρξη του “Διεθνούς Προγράμματος Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης στην Κλινική Εμβρυολογία”

Ανακοινώνεται η έναρξη του “Διεθνούς Προγράμματος Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης στην Κλινική Εμβρυολογία’’, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου Φυσιολογίας, της Ιατρικής Σχολής και του Κέντρου Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) – https://clinicalembryology.cce.uoa.gr/.

Το πρόγραμμα αποτελεί έμπνευση της Ερευνητικής Ομάδας Κλινικής Εμβρυολογίας και Φυσιολογίας Αναπαραγωγής, του Εργαστηρίου Φυσιολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Επιστημονική Υπεύθυνη του προγράμματος διατελεί η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Φυσιολογίας-Εμβρυολογίας Μάρα Σιμοπούλου.

Πρόκειται για το πρώτο Διεθνές πρόγραμμα εξειδικευμένης επιμόρφωσης στην Ελλάδα, με κύκλο σπουδών αυστηρά σχεδιασμένο στο γνωστικό αντικείμενο της Κλινικής Εμβρυολογίας στο πλαίσιο της Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής, με στόχο την συνεχή επιμόρφωση και ενημέρωση των επιστημόνων που δραστηριοποιούνται σε αυτόν τον κλάδο. Η επιλογή των ομιλητών εγγυάται ένα ποιοτικό, εξειδικευμένο και ολοκληρωμένο πρόγραμμα με αναγνωρισμένους ξένους και  Έλληνες ομιλητές παγκοσμίου εμβέλειας.

Λόγω της εξειδικευμένης φύσης του και προκειμένου να διασφαλιστεί η ορθή εκπαιδευτική διαδικασία και να επιτευχθούν οι στόχοι του, το πρόγραμμα απευθύνεται σε Κλινικούς Εμβρυολόγους, οι οποίοι ήδη ασκούν έργο κλινικά ή/και ερευνητικά. Επιπλέον, απευθύνεται σε νέους επιστήμονες που σκοπεύουν να δραστηριοποιηθούν στο μέλλον στην Κλινική Εμβρυολογία στο πλαίσιο της Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής και έχουν ολοκληρώσει ή ολοκληρώνουν μεταπτυχιακές σπουδές σε συναφές αντικείμενο.

Η ολοκλήρωση της παρακολούθησης του συνόλου του προγράμματος, θα οδηγήσει στην απονομή Πιστοποιητικού Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης (Certificate in Clinical Embryology)από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών και το εν λόγω επίσημο πιστοποιητικό αναγνωρίζεται τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, καθώς το πρόγραμμα εντάσσεται στο Ευρωπαϊκό Σύστημα Πιστωτικών Μονάδων και αντιστοιχεί σε 11.6 ECVETs (European Credit System for Vocational Education and Training, ECVET).

Οι εξ αποστάσεως παρακολούθησης ομιλίες θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη και ώρα 5:00 μ.μ-7:00 μ.μ και το πρόγραμμα θα έχει υβριδική (μικτή) μορφή. Δίνεται δηλαδή η δυνατότητα σύγχρονης και ασύγχρονης εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα θα έχει συνολική διάρκεια 12 μήνες, με χρόνο έναρξης τον Οκτώβριο του 2022 και χρόνο λήξης το Σεπτέμβριο του 2023. Η επίσημη γλώσσα του προγράμματος είναι τα Αγγλικά.