Η ομάδα του Τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε στο διεθνή φοιτητικό διαγωνισμό Δημοσίων Σχέσεων PR ARENA που πραγματοποιήθηκε στις 15-18 Μαρτίου 2022 και ανακηρύχθηκε μία από τις καλύτερες ομάδες παγκοσμίως κατακτώντας την 6η θέση ανάμεσα σε 44 πανεπιστήμια από χώρες όπως η Ιταλία, η Γαλλία και το Μεξικό.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι προπτυχιακές φοιτήτριες Μαρία-Μυρτώ Κόκαλα, Ισιδώρα Σουρλαντζή και Γεωργία Λιακοτίτη  καθώς και η  φοιτήτρια του μεταπτυχιακού προγράμματος του Τμήματος: «Δημοσιογραφία και Νέα Μέσα» Μαριάννα Κρασανάκη, με επιβλέπουσα την επικ. Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Αικατερίνη Σταυριανέα.

Ο διαγωνισμός είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο ξεκίνησε το 2019 και διοργανώνεται κάθε χρόνο από το διεθνή μη κυβερνητικό οργανισμό Global Women in PR (GWPR)  και το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου.

Το  θέμα του φετινού διαγωνισμού αφορούσε το human trafficking και συγκεκριμένα ζητήθηκε η δημιουργία μιας εκστρατείας δημοσίων σχέσεων για την ενημέρωση γενικών και ειδικών κοινών σχετικά με το human trafficking. Οι φοιτήτριες κλήθηκαν μέσα σε τρεις μέρες να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν μια καμπάνια έχοντας συγκεκριμένο προϋπολογισμό, εξηγώντας την υπάρχουσα κατάσταση,  επιλέγοντας τον μη κυβερνητικό οργανισμό με τον οποίο θα συνεργάζονταν, αναπτύσσοντας τις ενέργειες που θα πλαισίωναν την καμπάνια τους και δημιουργώντας σχετικό οπτικοακουστικό υλικό (βίντεο).

ΦΩΤΟ 1 2

Η επιτυχία της ομάδας έρχεται να επιβεβαιώσει την μεθοδικότητα και τη συλλογικότητα με την οποία εργάστηκε προκειμένου να παρουσιάσει μια εκστρατεία δημοσίων σχέσεων η οποία συνδυάζει τη δημιουργικότητα με τη δυνατότητα εφαρμογής της σε πραγματικό χρόνο.

ΦΩΤΟ 2
ΦΩΤΟ 3