Πραγματοποιήθηκε το Διεθνές Συμπόσιο Αθλητικού Δικαίου «Ο αθλητισμός στον κόσμο σήμερα και το αθλητικό δίκαιο»

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Διεθνές Συμπόσιο Αθλητικού Δικαίου με τίτλο «Ο αθλητισμός στον κόσμο σήμερα και το αθλητικό δίκαιο» που διοργανώθηκε από το Ελληνική Κέντρο Έρευνας Αθλητικού Δικαίου σε συνεργασία με την Ακαδημία Αθλητικού Δικαίου και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα (Ε.Κ.Π.Α.) «Μάρκετινγκ, «Αθλητισμός, Πολιτισμός, Πολιτική».

panag nafziger

Στην εκδήλωση απέστειλε χαιρετισμό ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος ο οποίος μεταξύ άλλων τόνισε ότι: «Το θέμα του Συμποσίου αγγίζει ένα άκρως επίκαιρο και σύνθετο θέμα. Σε μια εποχή ραγδαίων αλλαγών και ρευστών γεωπολιτικών ισορροπιών, ο αθλητισμός καλείται να ανταποκριθεί σε νέες προκλήσεις και να διαδραματίσει όλο και πιο σημαντικό ρόλο στην κοινωνία μας. Είναι αναμφισβήτητο ότι ο αθλητισμός μπορεί να είναι ένα ισχυρό εργαλείο για την προώθηση της ειρήνης, της κατανόησης και της αλληλεγγύης μεταξύ των ανθρώπων. Στο πλαίσιο αυτό, το Διεθνές Συμπόσιο Αθλητικού Δικαίου αποκτά ιδιαίτερη σημασία και αποτελεί μια πολύτιμη ευκαιρία για εις βάθος ανάλυση και γόνιμο διάλογο σε κρίσιμα ζητήματα όπως: Η θεσμική αυτονομία του αθλητισμού, το διεθνές νομοθετικό πλαίσιο για τον αθλητισμό, η σημασία του Διεθνούς Χάρτη του Αθλητισμού ως βάση του Διεθνούς Αθλητικού Δικαίου[…]». Επίσης παρέστησαν και απηύθυναν χαιρετισμό ο πρ. Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Oμ. Καθηγητής της Νομικής Σχολής κ. Θεόδωρος Φορτσάκης και ο Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Marketing του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Γεώργιος Τσουρβάκας.

fortsakis

Εκδόθηκαν σημαντικά πορίσματα, όπως είναι αναρτημένα στην οικεία ιστοσελίδα μετά την παρουσίαση και συζήτηση επί των  εργασιών από τους ομιλητές :

• James A. R. NafzigerProfessor, Willamette University, Oregon-USA
  • András Nemes, Ph.D, Professor,(retr.) University of Physical Education and Sports Sciences, Attorney at law of the Dr. Nemes András Law firm, Hungary
  • Dimitrios P. Panagiotopoulos, Professor, University of Athens, Vice-Rector (f), University of Central Greece, Attorney-at-Law and President of Hellenic Center of Research on Sports Law (H.C.R.S.L.), Greece
  • Huiying XIANG.  Professor, Vice-Director& Secretary-General of Sports Law Center, Shanghai University of Political Science and Law, Shanghai, China
  • Alexander Miguel Mestre, Professor at Universidade Autónoma de Lisboa, Advocate attorney-at- Law, Sports Lawyer Lisbon, Portugal
  • Daniel José Gandert, Clinical Assistant Professor of Law, Northwestern Pritzker School of Law, USA
  • Anna di Giandomenico, Assoc. Professor, University of Teramo, Italy
  • Majed M. Garoub, Lawyer and the founder/Chairman of the Law Firm of Majed M. Garoub and the Saudi Law Training Centre. Saudi Arabia.
  •  Georgios LianosLawyer, Dr. jur., Postdoctoral Researcher at the National and Kapodistrian University of Athens, Greece
  • Daphne-Panagiota Panagiotopoulou, Lawyer, LLM /LLM, University of Athens National and Kapodistrian University of Athens, Greece
  • Hui WANG, Lawyer, (Bachelor of China Law), Hunan Police University, LLM International law, Hunan Normal University, PhD Candidate in Sport Law, Wu Han University, and visiting as Candidate Dr. in Sports Law, Gent University, Belgium. China
  • Haitian CHEN, Shanghai University of Political Science and Law, China
  • Penny Konitsioti Rizou, Attorney at Law MSc University of Athens, Greece
WANG

Το πρόγραμμα, περιλήψεις και τα πορίσματα του Συνεδρίου μπορεί κανείς να αναζητήσει στην ιστοσελίδα: https://www.sportslawacademy.com/sports-law-international-symposium-2024/ ή να δει τα κάτωθι επισυναπτόμενα αρχεία.