Κύκλος διαλέξεων της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ: Αραβική φιλοσοφία. Ο Αβερρόης και η αριστοτελική παράδοση [3/3/22]

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, προκειμένου να στηρίξει την προσπάθεια ανάδειξης των αραβικών σπουδών στον τόπο μας και να συμβάλει στην ενημέρωση σχετικά με τον αραβικό πολιτισμό, οργανώνει κατά τους μήνες Μάρτιο έως Μάιο του 2022 τις «Αραβικές Πέμπτες»· ένα κύκλο έξι διαλέξεων που διερευνούν πτυχές του αραβικού πολιτισμού και τις σχέσεις του με τον ελληνικό.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται στην αίθουσα υπ’  αριθμ. 209 της Φιλοσοφικής Σχολής, ώρα 14:00-15:00. Οι ομιλητές είναι εξειδικευμένοι στον τομέα για τον οποίο θα μιλήσουν και θα εκφραστούν με απλότητα, ενθαρρύνοντας το κοινό σε συζήτηση. Θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης.

Το 1994, η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποφάσισε να συμπεριλάβει στις επιστήμες της την Αραβολογία. Αραβολογία είναι, με απλά λόγια, το επιστημονικό γνωστικό αντικείμενο που ασχολείται με την παρουσία των Αράβων στον κόσμο. Ο Πυθαγόρας αποκάλεσε το Σύμπαν «κόσμον», λόγω θαυμασμού για την ευταξία του, δηλαδή την οργάνωσή του. Οι Άραβες με τον πολυεπίπεδο, πλούσιο πολιτισμό τους προσέφεραν ομορφιά, λογική, ηθικό πλούτο, αρμονία στον κόσμο, ενώ ταυτόχρονα ήρθαν σε στενή και διαρκή επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό.

Τις «Αραβικές Πέμπτες» θα συντονίζει η Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής κυρία Ελένη Κονδύλη, Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Επιστημονικής Εταιρείας Σπουδών Μέσης Ανατολής.

Πέμπτη 3.3.2022, αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής, ώρα 14:00-15:00

ΟΜΙΛΗΤΡΙΑ: Μαίρη Χριστοδούλου, δρ αραβικής φιλοσοφίας

Θέμα διάλεξης: Αραβική φιλοσοφία. Ο Αβερρόης και η αριστοτελική παράδοση

Το περιβάλλον όπου αναπτύσσεται η αραβική φιλοσοφία: χώρος, γλώσσα, πολιτισμός. Ο Αβερρόης και η μέθοδος σχολιασμού της αριστοτελικής φιλοσοφίας