Τελετή Υποδοχής Πρωτοετών φοιτητών/τριών ακαδημαϊκού έτους 2023-24 της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. [05.12.2023]

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής (Κοσμήτωρ της Σχολής είναι ο Καθηγητής Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) διοργανώνει τελετή Υποδοχής των Πρωτοετών φοιτητών και φοιτητριών ακαδημαϊκού έτους 2023-24 της Θεολογικής Σχολής, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 12:00 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο “Χρυσόστομος Παπαδόπουλος”, Κτήριο Θεολογικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ε.Κ.Π.Α., Άνω Ιλίσια, 157 72, Αθήνα.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό. Ιδιαιτέρως προσκαλείται να συμμετάσχει το σύνολο των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών, των διδακτορικών και μεταδιδακτορικών ερευνητών και ερευνητριών, και των αποφοίτων της Σχολής.

Στο πρόγραμμα της τελετής περιλαμβάνονται:

Προσφωνήσεις & Χαιρετισμοί:
• Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής κ. Γεράσιμος Δ. Σιάσος
• Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Κύριος Ιερώνυμος Β΄
• Μήνυμα της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου Κυρίου Βαρθολομαίου Α΄
• Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής, Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης
• Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας, Καθηγητής κ. Δημήτριος Μόσχος
• Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήνης και Πατριαρχικός Έξαρχος Μελίτης, Καθηγητής κ. Κύριλλος (Κατερέλος)

Επίδοση τιμητικής πλακέτας στην αφυπηρετήσασα Καθηγήτρια κ. Ιωάννα Στουφή-Πουλημένου.

Στο πλαίσιο της τελετής θα μοιραστεί συμβολικά σε κάθε φοιτήτρια/φοιτητή μία Καινή Διαθήκη. Θα ακολουθήσουν ύμνοι από τη χορωδία της Θεολογικής Σχολής.

Για τους ενδιαφερόμενους, η πρόσκληση και το αναλυτικό πρόγραμμα της τελετής παρατίθενται κάτωθι.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις