Πρόσκληση σε Ομιλία του Καθηγητή του ΕΚΠΑ, κ. Γιάννη Τούντα με θέμα: “Η Ιστορία του ΕΣΥ” [10/5/2022, 18:00 Μουσείο Μπενάκη]

Το Μουσείο Μπενάκη και το Ιστορικό Αρχείο της Alpha Bank, από το ακαδημαϊκό έτος 2021, εγκαινίασαν μία σειρά εκδηλώσεων με τίτλο «Συναντήσεις». Πρόκειται για δώδεκα διαλέξεις με αντικείμενο την Ιστορία της Μεταπολίτευσης.

Την ερχόμενη Τρίτη 10 Μαΐου 2022, θα πραγματοποιηθεί η ομιλία του Ομότιμου Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γιάννη Τούντα, με θέμα «Σύστημα Υγείας».

Υπενθυμίζουμε ότι οι «Συναντήσεις» πραγματοποιούνται κάθε δεύτερη εβδομάδα στο Μουσείο Μπενάκηοδός Κουμπάρη, από τις 18:00 έως τις 20:00.

Ομιλητές είναι καθηγητές, ερευνητές και γενικότερα ειδικοί κάθε πεδίου των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών και θα επιδιώξουν να μιλήσουν μέσα από την έρευνά τους και από τη δική του σκοπιά ο καθένας, για την πιο πρόσφατη και, εν πολλοίς, αμφιλεγόμενη περίοδο της Ελλάδας.

Υπεύθυνοι του σεμιναρίου είναι οι Κώστας Κωστής (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και Ιστορικό Αρχείο Alpha Bank), Σωτήρης Ριζάς (Κέντρο Ερεύνης της Ιστορίας του Νεωτέρου Ελληνισμού της Ακαδημίας Αθηνών) και Τάσος Σακελλαρόπουλος (Ιστορικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη).

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι ελεύθερη για το κοινό, με απαραίτητη την κράτηση θέσης ανά διάλεξη μέσω e-ticket , στην ιστοσελίδα του Μουσείου Μπενάκη.

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, για την είσοδο στο Μουσείο απαιτείται η επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης τριμήνου.

Παρακάτω τίθεται το Πρόγραμμα της περιόδου 2021-2022:

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις