Στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης για την σιδηροπενική αναιμία το Αιματολογικό Εργαστήριο – Ν.Υ.Αιμοδοσίας του Αρεταιείου Νοσοκομείου του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Διευθύντρια Καθηγήτρια Μαριάννα Πολίτου) προσέφεραν δωρεάν εξετάσεις γενικής αίματος και φερριτίνης και αιματολογική συμβουλευτική σε πλέον των 150 ενήλικων γυναίκων όλων των ηλικιών (9.00-14.30).

Για να αποφευχθεί ο συνωστισμός οι θέσεις ήταν καθορισμένες και περιορισμένες με προγραμματισμένα ραντεβού.

εικόνα Viber 2022 11 27 22 29 43 398
Ο Υπουργός Υγείας Αθανάσιος Πλεύρης, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Αντιπρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Προέδρος της Εφορείας του Αρεταιείου Νοσοκομείου Καθηγητής Νικόλαος Αρκαδόπουλος, η υπεύθυνη της εκδήλωσης και Διευθύντρια του Αιματολογικού Εργαστηρίου – Ν.Υ.Αιμοδοσίας του Αρεταιείου Νοσοκομείου Καθηγήτρια Μαριάννα Πολίτου, η Αναπλ. Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Σερένα Βαλσάμη, ο Επικ. Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Θεόδωρος Πιτταράς, ο Διευθυντής της Β’ Μαιευτικής – Γυναικολογικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο Αρεταίειο Καθηγητής Νικόλαος Βλάχος, η Διευθύντρια της Νεογνολογικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο Αρεταίειο Αναπλ. Καθηγήτρια Νικολέττα Ιακωβίδου,ο Καθηγητής Μαιευτικής και Γυναικολογίας – Εμμηνόπαυσης του ΕΚΠΑ Κώστας Πανουλής, ο Αναπλ. Καθηγητής Μαιευτικής και Γυναικολογίας – Εμβρυομητρικής Ιατρικής του ΕΚΠΑ Λέων Αραβαντινός, η Επίκ. Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας του ΕΚΠΑ Λίνα Πάσχου, ο Διευθυντής της Χειρουργικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο Αρεταίειο Καθηγητής Μανούσος Κωνσταντουλάκης και η Επίκουρη Καθηγήτρια Παιδιατρικής – Νεογνολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Ζωή Ηλιοδρομίτη και η Καθηγήτρια Επιδημιολογίας και Προληπτικής Ιατρικής του ΕΚΠΑ Ντόρα Ψαλτοπούλου.

Παρευρέθηκαν, μεταξύ άλλων, ο Υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρης, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Μελέτιος – Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος, ο Αντιπρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Προέδρος της Εφορείας του Αρεταιείου Νοσοκομείου Νικόλαος Αρκαδόπουλος και πλήθος Καθηγητών της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

εικόνα Viber 2022 11 27 22 29 40 945

Η σιδηροπενία είναι η πιο συχνή αιτία αναιμίας παγκοσμίως και πλήττει κυρίως βρέφη, παιδιά και γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας. Ιδιαίτερα κατά την εγκυμοσύνη, το 1/3 των γυναικών κατά το 3ο τρίμηνο μπορεί να εμφανίσει σιδηροπενία.

εικόνα Viber 2022 11 27 22 29 41 609

Οι αιτίες που οδηγούν σε σιδηροπενία είναι α) η ελαττωμένη πρόσληψη σιδήρου μέσω τροφής β) η δυσαπορρόφηση γ) η απώλεια αίματος (π.χ από το γαστρεντερικό σύστημα,έμμηνος ρύση) δ) οι αυξημένες ανάγκες (παιδιά , έγκυες)

Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν την ωχρότητα, την εύκολη κόπωση, το αίσθημα παλμών αλλά και την γλωσσίτιδα, την κοιλονυχία, τη τριχόπτωση.

Παρόλο που η σιδηροπενία και η σιδηροπενική αναιμία μπορούν να συμβούν σε οποιονδήποτε, πολλοί δεν γνωρίζουν ότι πάσχουν και ότι η υγεία και η ευεξία τους επιβαρύνονται. Γι΄αυτό τον λόγο, κάνουμε μια συντονισμένη προσπάθεια να ενημερώσουμε το ευρύ κοινό σχετικά με τα συμπτώματα και την επίδραση των παθήσεων, ώστε να δώσουμε σε καθέναν τα απαραίτητα εφόδια για να ακούσει το σώμα του και να αναζητήσει τη βοήθεια και την καθοδήγηση των επαγγελματιών υγείας.