Έκδοση των Πρακτικών του Διεθνούς Συνεδρίου «Η Ακαδημία Jixia και η Ακαδημία του Πλάτωνα» στην κινεζική γλώσσα

Ετέθη πρόσφατα σε κυκλοφορία στην κινεζική γλώσσα από το Πανεπιστήμιο του Shandong της Κίνας ένας σημαντικός τόμος:

Η Ακαδημία Jixia και η Ακαδημία του Πλάτωνα. Πρακτικά Συνεδρίου. Επιμέλεια: Wang Zhimin και Ελένη Καραμαλέγκου. Shandong University of Technology και Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών: SDX Joint Publishing Company 2021, 457 σελίδες.

Ο τόμος αυτός περιλαμβάνει τα Πρακτικά του Διεθνούς Συνεδρίου με θέμα «Η Ακαδημία Jixia και η Ακαδημία του Πλάτωνα: Συνέδριο για τον κινεζικό και ελληνικό κλασικό πολιτισμό», το οποίο πραγματοποιήθηκε τις 15 και 16 Σεπτεμβρίου 2018 στην περιοχή Shandong της Κίνας, γενέτειρα του μεγάλου Κινέζου φιλοσόφου Κομφούκιου, στην Πόλη Zibo (380 περίπου χιλιόμετρα νότια του Πεκίνου). Στόχος του Συνεδρίου ήταν η διερεύνηση και η σύγκριση του πνευματικού έργου των δύο Ακαδημιών (σε κύριους τομείς της φιλοσοφίας και με αναφορά σε σημαντικούς εκπροσώπους τους) και η αποτίμηση της συμβολής των δύο Ακαδημιών στην εξέλιξη του δυτικού και του ανατολικού στοχασμού και πολιτισμού.

Από κινεζικής πλευράς, τη διοργάνωση του Συνεδρίου είχαν το Shandong University of Technology και το Qi Culture Research Institute. Συμμετείχαν καθηγητές από το Shandong University, ερευνητές του Qi Culture Research Institute, καθώς και καθηγητές από άλλα Πανεπιστήμια της Κίνας και από την Ταϊβάν. Από ελληνικής πλευράς, το Συνέδριο διοργανώθηκε από την τότε Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου. Στην ελληνική αποστολή συμμετείχαν, με την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής και τη συνεργάτιδα της Κοσμητείας Ηρώ Σιώκου, οι καθηγητές (με αλφαβητική σειρά): Παναγιώτης Βαλαβάνης (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Αικατερίνη Διαμαντάκου (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Μαρία Ευθυμίου (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Γεώργιος Ζωγραφίδης (ΦΛΣ Α.Π.Θ.), Ιωάννης Καλογεράκος (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Δημήτριος Καραδήμας (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Παναγιώτης Πανταζάκος (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.), Σπυρίδων Ράγκος (Σχ. Ανθρ. και Κοιν. Επιστ. Παν/μίου Πατρών), Γεώργιος Στείρης (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.) και Αχιλλέας Χαλδαιάκης (ΦΛΣ Ε.Κ.Π.Α.).

Με την έκδοση του τόμου των Πρακτικών του Συνεδρίου στην κινεζική γλώσσα και την αναμενόμενη εντός του έτους έκδοση των Πρακτικών στην αγγλική γλώσσα από το Ε.Κ.Π.Α. ξεκινά ένα σημαντικό βήμα επιστημονικής συνεργασίας μεταξύ της κινεζικής και της ελληνικής πλευράς. Δεδομένης της συμφωνίας ακαδημαϊκής συνεργασίας που υπέγραψαν ο καθηγητής Wang Zhimin και η καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου, η συνεργασία αυτή αναμένεται να έχει συνέχεια στον εκπαιδευτικό και ερευνητικό τομέα.