Ο θεσμός της Ημερίδας Προπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ ξεκίνησε εν μέσω καραντίνας το 2021 διαδικτυακά ως απάντηση στην ανάγκη του τμήματος να παρουσιαστούν και να αναδειχθούν αξιόλογες εργασίες που εκπονούνται στο πλαίσιο μαθημάτων του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών του από όλους τους τομείς ειδίκευσης: α) γλώσσας, γλωσσολογίας και διδακτικής, β) γαλλικής λογοτεχνίας, γ) ιστορίας του γαλλικού πολιτισμού, δ) μετάφρασης-μεταφρασεολογίας.

IMG 1500

Καθώς η απήχηση αυτής της πρώτης ημερίδας και η ενεργή συμμετοχή των φοιτητών και διδασκόντων του τμήματος ήταν μεγάλες, ο θεσμός αυτός συνεχίζεται και φέτος διαδικτυακά με τη διοργάνωση της 2ης Ημερίδας Προπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ στις 27 Απριλίου 2023. Η φετινή ημερίδα διαφέρει από την προηγούμενη στο ότι την οργανωτική επιτροπή της απαρτίζουν φοιτητές του τμήματος. Με αυτόν τον τρόπο δίνουν νέα πνοή στη συνέχιση αυτού του θεσμού κάνοντάς τον έναν εξολοκλήρου φοιτητικό θεσμό.

Με πολλή χαρά σας προσκαλούμε λοιπόν σε αυτήν τη 2η ημερίδα που ως στόχο έχει και πάλι να δώσει βήμα σε προπτυχιακούς φοιτητές με σκοπό να παρουσιάσουν εργασίες που έχουν εκπονηθεί σε έναν από του τομείς του τμήματός μας. Επίσης, σας καλούμε να συμμετέχετε όλοι ενεργά στη συζήτηση που θα γίνει στο τέλος των παρουσιάσεων του κάθε τομέα με σκοπό να γίνει ένας εποικοδομητικός διάλογος πάνω στη θεματολογία των παρουσιάσεων και να τεθούν πιθανές ερωτήσεις στους εισηγητές.

Μπορείτε να συμβουλευτείτε την αφίσα, το πρόγραμμα της ημερίδας και τις πληροφορίες για κάθε εργασία/παρουσίαση.

Ο σύνδεσμος Webex της ημερίδας είναι o παρακάτω:

Σας περιμένουμε στις 27 Απριλίου!

Η εκδήλωση θα βιντεοσκοπηθεί. Μπορείτε να δείτε τις οδηγίες του ΕΚΠΑ για την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων κατά την υλοποίηση εκδηλώσεων.

Η οργανωτική επιτροπή φοιτητών

Μαριζέτα Γκόβα, Έρρικα Καρποδίνη, Σοφία Κατσιλέρη, Παρασκευή-Μαλαματένια Μιχελίδη

Οι συντονίστριες

Μαρίνα Βήχου & Ευαγγελία Βλάχου