Ημερίδα “Ξεσκλησμένες παντιέρες & οι σαββούρες του Τόπου”. Η γλώσσα του Μακρυγιάννη και των Αγωνιστών του ’21

Το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ ιταλικής και ελληνικής γλώσσας (LabItEl) του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, με Διευθύντρια την Καθηγήτρια Ιταλικής Γλωσσολογίας και Μετάφρασης Domenica Minniti-Γκώνια, διοργανώνει την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022, ώρες 13:00-15:00, ημερίδα με τίτλο “Ξεσκλησμένες παντιέρες & οι σαββούρες του Τόπου”. Η γλώσσα του Μακρυγιάννη και των Αγωνιστών του ’21.

Ποια ήταν η Ελληνική κατά την προεπαναστατική και την επαναστατική περίοδο; Πώς μιλούσαν και έγραφαν οι αγωνιστές του ’21; Απλοί, αγράμματοι ή ολιγογράμματοι, τα Απομνημονεύματά τους ωστόσο αποτελούν πολύτιμες μαρτυρίες της γλώσσας της εποχής (αλλά και των βωμολοχιών και βρισιών που τότε χρησιμοποιούνταν).

Makrygiannis afisa def

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Ιστορικό Αρχείο Πανεπιστημίου Αθηνών και θα μεταδοθεί από το κανάλι youtube του ΕΚΠΑ: https://youtu.be/ucLgDiko5C4

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις