Άσκηση ετοιμότητας για σεισμό και πυρκαγιά από το Π.Μ.Σ. «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» του Ε.Κ.Π.Α. και τον Ιατρικό Σύλλογο Καρδίτσας

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 2 Ιουνίου στο Δημαρχείο Καρδίτσας άσκηση ετοιμότητας ευρείας κλίμακας από τον Ιατρικό Σύλλογο Καρδίτσας με την επιστημονική επιμέλεια του Π.Μ.Σ. «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., με Διευθυντή τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή.

askisi230

Κύριος σκοπός της άσκησης με συνολικά 48 θύματα, ήταν η αποτελεσματική διαχείριση μαζικών απωλειών υγείας μετά από σεισμό σε δημόσιο κτίριο, με ταυτόχρονη εκδήλωση πυρκαγιάς, με στόχο την εκτίμηση της δυνατότητας συνεργασίας όλων των εμπλεκόμενων φορέων.

Η άσκηση διεξήχθη με πρωτοβουλία του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας και συγκεκριμένα της υγειονομικής ομάδας απόκρισης (medical task force), με την επιστημονική επιμέλεια και εποπτεία του Π.Μ.Σ. «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών». Σε αυτήν συμμετείχαν περισσότεροι από 50 εθελοντές, μεταξύ των οποίων και 20 φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθώς και το σύνολο των φορέων πολιτικής προστασίας του Δήμου και της Π.Ε. Καρδίτσας, η Πυροσβεστική, το ΕΚΑΒ, η Αστυνομία, το Νοσοκομείο και πιστοποιημένες εθελοντικές οργανώσεις της Καρδίτσας.

Σύμφωνα με τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή Χειρουργικής κ. Εμμανουήλ Πικουλή, η αποτελεσματική απόκριση και διαχείριση κρίσεων και καταστροφών που προκύπτουν από φυσικά φαινόμενα και τις συνέπειες της κλιματικής κρίσης, βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο επίπεδο ετοιμότητας και ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινότητας και του συνόλου των εμπλεκόμενων φορέων, οι οποίες ενισχύονται μέσω της εκπαίδευσης και της πρακτικής άσκησης υπό πραγματικές συνθήκες, σε συμβάντα που απαιτούν ετοιμότητα και συνεργατικότητα μεταξύ όλων των μελών της αλυσίδας αντιμετώπισης κρίσεων, από την άμεση επέμβαση μέχρι τη διάσωση και την περίθαλψη.

Το πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων της «Πρωτοβουλίας ‘21», με υποστηρικτές τους: Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση, Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού & Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ), Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου.

Στην άσκηση έδωσαν το παρόν οι βουλευτές κ.κ. Γ. Κωτσός, Ασ. Σκόνδρα και Αρ. Σπάνιας, ο επικεφαλής της πολιτικής προστασίας του Δήμου Καρδίτσας κ. Σωτ. Αντωνίου, ο επικεφαλής των πυροσβεστικών δυνάμεων του νομού κ. Φούκας και ο Πρόεδρος του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου κ. Αθ. Εξαδάκτυλος.