«Μαθαίνοντας μαζί: Βιωματικό εργαστήριο για γονείς παιδιών με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος» από το Εργαστήριο Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας του Ε.Κ.Π.Α. [01-15/04/2024]

gena

Η Καθηγήτρια κ. Αγγελική Γενά, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας, καθώς και άλλοι συνεργάτες του Εργαστηρίου, ανταποκρινόμενοι στην επιτακτική ανάγκη των γονέων παιδιών με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ) για γνώση και πληροφόρηση, προκειμένου να μπορούν να διεκδικήσουν ένα υψηλότερο επίπεδο θεραπευτικών υπηρεσιών για τα παιδιά τους, διοργανώνει, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ωνάση, το Βιωματικό Εκπαιδευτικό Εργαστήριο «Μαθαίνοντας μαζί», ένα πρόγραμμα έγκυρης πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης για γονείς παιδιών με ΔΑΦ.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί στο διάστημα 01/04/24-15/04/24, σε 1 ωριαία συνάντηση και 2 τρίωρες, στο Αμφιθέατρο του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Πιο συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 1 Απριλίου στις 19:00 – 20:00 και Δευτέρα 8 και 15 Απριλίου στις 17:30-20:30 στο Αμφιθέατρο, Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, στη Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

autismnewsletter site 4 100.width 2560 vRHkwIVZw5dWwbmO

Το Βιωματικό Εργαστήριο περιλαμβάνει τις ακόλουθες ενότητες:

• 1η συνάντηση: Εγγραφές και Παρουσίαση του Εργαστηρίου
  • 2η συνάντηση: «Τι είναι ο αυτισμός; Τι γνωρίζω; Τι προσδοκώ από τις συναντήσεις μας;» (Σεμιναριακή Διάλεξη & Βιωματικές Ασκήσεις)
  • 3η συνάντηση: Αποτελεσματικότητα των παρεμβάσεων – Συστημική Ανάλυση της Συμπεριφοράς – Νατουραλιστικό μοντέλο (Σεμιναριακή Διάλεξη)
  • Διαχείριση συμπεριφοράς – Κλείσιμο σεμιναρίου με θεωρητικό σκέλος & βιωματικές ασκήσεις (Σεμιναριακή Διάλεξη & Βιωματικές Ασκήσεις)

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις