Τμήμα Φιλοσοφίας Ε.Κ.Π.Α.: Διάλεξη της Dr Ayesha Omar με θέμα: “The Pluralistic Frameworks of Ibn Rushd and Abdullahi Ahmed An-Na’im” [15/05/2024]

Τo Τμήμα Φιλοσοφίας του Ε.Κ.Π.Α. διοργανώνει διάλεξη της Dr Ayesha Omar (British Academy International Fellow, SOAS, University of London, Senior Lecturer, Political theory, University of the Witwatersrand) με τίτλο: “The Pluralistic Frameworks of Ibn Rushd and Abdullahi Ahmed An-Na’im” την Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 και ώρα 11:00-12:00 στο Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης
Φιλοσοφικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

Περίληψη της διάλεξης: Σε ένα υπό έκδοση τόμο, με τίτλο «Comparative Political Theory», αναλύω τις περιεκτικές και επίπονες απόπειρες δύο μουσουλμάνων πολιτικών στοχαστών -του Ανδαλουσιανού φιλοσόφου του 12ου αιώνα Ibn Rushd και του σύγχρονου Σουδανού μεταρρυθμιστή Abdullahi Ahmed An-Na’im- να θεωρητικοποιήσουν τη μουσουλμανική πολιτική μέσω μιας προσέγγισης, την οποία ονομάζω ως πλουραλιστικά πλαίσια. Ένα πλουραλιστικό πλαίσιο είναι μια συστηματική διαμεσολάβηση της μουσουλμανικής ηθικής και πολιτικής που ενσωματώνει εξω-ισλαμικές παραδόσεις πολιτικής σκέψης από ποικίλες πηγές.
Τα πλουραλιστικά πλαίσια, επιλεκτικά και συνειδητά, επιτρέπουν τον διάλογο, τη σύνθεση και την υβριδικότητα με τις εξω-ισλαμικές πηγές και συχνά διατηρούν μια ξεχωριστή αντίληψη της μουσουλμανικής ηθικής που εναρμονίζεται με ένα προτιμώμενο σύνολο πολιτικών επιχειρημάτων.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις