Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 στη Θεολογική Σχολή Αθηνών η διάλεξη του Καθηγητή Winfried Löffler, Καθηγητή Χριστιανικής Φιλοσοφίας, με θέμα: «Η επιστημολογία των fake news, οι παρενέργειές τους και η αντιμετώπισή τους στις σύγχρονες κοινωνίες», στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ακαδημαϊκής κινητικότητας ERASMUS+ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και της συνεργασίας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας με τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Innsbruck της Αυστρίας (Υπεύθυνη: Καθηγήτρια κ. Κίρκη Κεφαλέα).

Fake News 23

Την εκδήλωση, η οποία διεξήχθη στην αγγλική γλώσσα, χαιρέτισε η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α., κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ενώ συμμετείχαν Καθηγητές και φοιτητές τόσο της Θεολογικής Σχολής όσο και από άλλα Τμήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Fake News 10
Fake News 09