Πραγματοποιήθηκε η διάλεξη του Καθηγητή Khachatur Rostomi Stepanyan, Προέδρου του Τμήματος Ιστορίας του Κρατικού Παιδαγωγικού Πανεπιστημίου της Αρμενίας, με θέμα «Sovietization of Armenia»

Με επιτυχία και με μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022. ώρα 18:00-20:00, στο Αμφιθέατρο “‘Αλκης Αργυριάδης”, επιστημονική εκδήλωση την οποία διοργάνωσε το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Αρμενική Εθνική Επιτροπή Ελλάδας, και αφορούσε διάλεξη του Καθηγητή Khachatur Rostomi Stepanyan, Προέδρου του Τμήματος Ιστορίας του Κρατικού Παιδαγωγικού Πανεπιστημίου της Αρμενίας, με θέμα Sovietization of Armenia.

1. Khachatur Stepanyan

Τη διάλεξη προλόγισαν η Πρόεδρος του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών καθηγήτρια Ελένη Σελλά και ο κ. Ιωάννης Μάζης, ομότιμος καθηγητής Οικονομικής Γεωγραφίας και Γεωπολιτικής Θεωρίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην εκδήλωση παρέστησαν ο εκπρόσωπος του Μακαριοτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου, Αρχιμανδρίτης π. Αρίσταρχος Γκρέκας, Επ. Καθηγητής ΕΚΠΑ, ο Σεβασμιότατος Αρχιεπίσκοπος των εν Ελλάδι Ορθοδόξων Αρμενίων Κεγάμ Χατσεριάν, η εκπρόσωπος του Πρέσβη της Δημοκρατίας της Αρμενίας Τιγκράν Μκρτσιάν, κυρία Αρμινέ Αλεξανιάν, ο εκπρόσωπος του Εθνικού Συμβουλίου Αρμενίων Ελλάδας, εκπρόσωποι των Αρμενικών Συλλόγων και οργανώσεων καθώς και καθηγητές και φοιτητές του ΕΚΠΑ.

Με το πέρας της διάλεξης ο καθηγητής Kh. Stepanyan δέχθηκε ερωτήσεις από το κοινό και ακολούθησε συζήτηση.