Την Παρασκευή 14/01/2022, στις 12.00, πραγματοποιήθηκε διάλεξη σχετικά με τον Αρμένιο συγγραφέα Zavèn Bibérian (1921-1984), στα πλαίσια μαθήματος της Καθηγήτριας Αραβολογίας ΕΚΠΑ κας Ελένης Κονδύλη, στην αίθουσα 820, στη Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ.

Προσκεκλημένος ομιλητής στη διάλεξη: Hervé Georgelin, Λέκτορας στο Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Ο κ. Hervé Georgelin, Λέκτορας στο Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, σπούδασε ιστορία στην Ecole des Hautes Etudes en Sciences sociales στο Παρίσι. Ο διδακτορικός τίτλος του αφορά στην κοινωνική, πολιτική και πολιτιστική ζωή της Σμύρνης κατά την ύστερη Οθωμανική περίοδο. Με ιδιαίτερη ευαισθησία και ενδιαφέρον για τη διαπολιτισμικότητα στην Ανατολική πλευρά της Μεσογείου, ο κ. Georgelin εξειδικεύεται στην παρουσία του “Άλλου μέσα από την λογοτεχνία και την ιστορία” και μελετά την Αρμενική λογοτεχνία, γνώστης καθώς είναι και της γλώσσας της.

Στη διάλεξή του αναφέρεται στη ζωή και το έργο του Zavèn Bibérian, μυθιστοριογράφου, ενός από τους τελευταίους εκπροσώπους του πολυγλωσσικού πολιτισμού της Κωνσταντινούπολης. Ο Zavèn Bibérian (πεθ.1984) σπούδασε κατά το αρμενικό, τουρκικό και γαλλικό εκπαιδευτικό σύστημα, θεωρείται καταξιωμένος συγγραφέας και στις τρεις αυτές γλώσσες. Πρόσφατα (2019) o κ. Georgelin εξέδωσε και σχολίασε τα Απομνημονεύματα του Bibérian, ο οποίος τα συνέγραψε κατ’ευθείαν στη γαλλική γλώσσα. Οι 800 περίπου χειρόγραφες σελίδες των Απομνημονευμάτων αποτελούν σημαντικό τεκμήριο για τις πρώτες δεκαετίες του νεοτουρκικού κράτους, και συγχρόνως πηγή για τη μελέτη της μυθοπλαστικής δημιουργίας του συγγραφέα.

Η διάλεξη του κ. Georgelin στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας δείχνει με ποιο τρόπο η γαλλοφωνία αμβλύνει και καλλιεργεί τους πολιτισμικούς ορίζοντες στην Ανατολική Μεσόγειο.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε τη διάλεξη:

Βλ. επίσης: https://hub.uoa.gr/lecture-on-the-armenian-writer-zaven-biberian-with-lecturer-herve-georgelin-as-a-guest-speaker/