Απώλεια του Ιδρυτή της Πανεπιστημιακής Παιδοψυχιατρικής Κλινικής Ιωάννη Τσιάντη

Στις 26/02/2023 έφυγε από τη ζωή ο Ι. Τσιάντης, παιδοψυχίατρος-ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής και πρώην αναπληρωτής καθηγητής Παιδοψυχιατρικής της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ.

tsiantis2

Ο Ι. Τσιάντης ίδρυσε το 1977 το Τμήμα Ψυχολογικής Παιδιατρικής, στο ΓΝΠ «Η Αγία Σοφία», μετατρέποντας την ασυλική μέχρι τότε Παιδοψυχιατρική σε ενεργό μέρος της καθημερινότητας του γενικού παιδιατρικού νοσοκομείου και της κοινότητας, όπως πρέπει να είναι. Το Τμήμα μετεξελίχθηκε το 1998 στην Παιδοψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ, στην οποία έδωσε σημαντική ανάπτυξη σε όλους τους τομείς (κλινικό, εκπαιδευτικό, ερευνητικό) διευθύνοντάς την μέχρι το 2006.

Ο Ι. Τσιάντης υπήρξε από τους πρωτοπόρους και θεμελιωτές της ειδικότητας της Παιδοψυχιατρικής στη χώρα, με διεθνή απήχηση και αποδοχή, ένας αφοσιωμένος δάσκαλος της Παιδοψυχιατρικής την οποία υπηρέτησε από διάφορες θέσεις, στη χώρα και διεθνώς.

Είχε διατελέσει πρόεδρος Ιατρικών Ειδικοτήτων της Ε.E. –Κλάδος Παιδικής και Εφηβικής Ψυχιατρικής (UEMS-CAP), αντιπρόεδρος της Ευρωπαικής Εταιρείας Παιδικής και Εφηβικής Ψυχιατρικής (ESCAP) και επιστημονικός υπεύθυνος της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (ΕΨΥΠΕ).

Υπήρξε πρόεδρος του Ινστιτούτου Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας Ελλάδος, ιδρυτικό μέλος και αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας, μέλος της Βρετανικής Εταιρείας Ψυχοθεραπείας και εμπειρογνώμων στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.

Είχε συντονίσει και συμμετάσχει σε δεκάδες διακρατικά και εθνικά ερευνητικά προγράμματα και ήταν συγγραφέας πολυάριθμων επιστημονικών άρθρων και βιβλίων, ξενόγλωσσων και ελληνικών.