Το Ίδρυμα Μεσογειακών Μελετών (ΙΜΜ), το Ινστιτούτο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων (ΙΔΟΣ), και οι Εκδόσεις Παπαζήση, με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου του Καθηγητή κ. Ναπολέοντα Μαραβέγια «Ψηφίδες Σύγχρονης Οικονομίας και Πολιτικής: Ελλάδα• Ευρώπη• Κόσμος» οργάνωσαν δημόσια συζήτηση με θέμα: «Η Ελλάδα στην Ευρώπη και τον κόσμο» η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024.
![444152476 1912123865915716 7548724357779938118 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444152476_1912123865915716_7548724357779938118_n-1024x682.jpg)
![438263874 1912127332582036 3716891926551538417 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/438263874_1912127332582036_3716891926551538417_n-1024x683.jpg)
![476afe61a364f19dc683a29ede4218d7 XL](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/476afe61a364f19dc683a29ede4218d7_XL.jpg)
![444153386](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444153386.jpg)
![444167383 1912127612582008 4791717236246632567 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444167383_1912127612582008_4791717236246632567_n-1024x682.jpg)
Ο Καθηγητής κ. Μαραβέγιας, σε ανάρτησή του, ανέφερε: «Ευχαριστώ από καρδιάς όλους όσοι παρευρέθηκαν στην εκδήλωση “Η Ελλάδα στην Ευρώπη και τον κόσμο”! Χάρη στην αθρόα συμμετοχή σας, η συζήτηση με αφορμή το βιβλίο μου “Ψηφίδες Σύγχρονης Οικονομίας και Πολιτικής: Ελλάδα• Ευρώπη• Κόσμος” εξελίχθηκε σε μια ιδιαίτερα εποικοδομητική και ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων για το μέλλον της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τον κόσμο. Η συμμετοχή της χώρας μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση αποτελεί ύψιστης σημασίας επιτευμα για την Ελλάδα, προσφέροντας ένα πλαίσιο σταθερότητας, ασφάλειας και ευημερίας. Η ενεργή συμμετοχή μας στα ευρωπαϊκά δρώμενα και η αξιοποίηση των δυνατοτήτων που μας παρέχει η Ένωση είναι απαραίτητες για την αντιμετώπιση των προκλήσεων του μέλλοντος στον ταραγμένο κόσμο μας. Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους ομιλητές της εκδήλωσης, τον κ. Ανδρέα Καραμάνο, τον κ. Γιάννη Στουρνάρα, τον κ. Άγγελο Συρίγο, τον κ. Λουκά Τσούκαλη και τον κ. Χαράλαμπο Τσαρδανίδη, για τις πολύ ενδιαφέρουσες εισηγήσεις τους, οι οποίες συνέβαλαν στην ουσιαστική και γόνιμη συζήτηση. Ευχαριστώ επίσης το Ίδρυμα Μεσογειακών Μελετών, το Ινστιτούτο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και τις Εκδόσεις Παπαζήση για την άψογη διοργάνωση της εκδήλωσης».
![444152964 1912126905915412 8395427763189052227 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444152964_1912126905915412_8395427763189052227_n-1024x683.jpg)
![444487821 1912125619248874 3248522586288650939 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444487821_1912125619248874_3248522586288650939_n-1024x682.jpg)
![445359956 1912127175915385 3835442060322846747 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/445359956_1912127175915385_3835442060322846747_n-1024x682.jpg)
![445388620 1912126525915450 5337235862175441835 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/445388620_1912126525915450_5337235862175441835_n-1024x683.jpg)
![444192193 1912125389248897 2351144491436402177 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444192193_1912125389248897_2351144491436402177_n-1024x682.jpg)
![444203260 1912124709248965 2876831001839163789 n](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/05/444203260_1912124709248965_2876831001839163789_n-1024x682.jpg)