Τελετή απονομής μεταλλίων της Διεθνούς Ολυμπιάδας Παιδικής Ζωγραφικής 2022-2023

Στεφανωμένοι με τον Oλυμπιακό κότινο οι μικροί καλλιτέχνες της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας πλημμύρισαν την ιστορική Αίθουσα Τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στις 15 Σεπτεμβρίου 2023 και βραβεύθηκαν από τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, Καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο, για τα έργα τους που διακρίθηκαν στην Διεθνή Ολυμπιάδα Παιδικής Ζωγραφικής 2022-23, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού.

DSC 1396 siasos

Σε μια συγκινητική τελετή, το κοινό χειροκρότησε τα παιδιά που φιλοτέχνησαν έργα που ασπάζονται τις πανανθρώπινες αξίες και τα ύψιστα ιδεώδη, που ως λίκνο πολιτισμού, πρώτη δίδαξε η χώρα μας. Σε κλίμα χαράς και υπερηφάνειας, οι διακεκριμένοι μικροί καλλιτέχνες παρέλαβαν το μετάλλιο τους, στέλνοντας σε όλους μας το μήνυμα της αισιοδοξίας και της ελπίδας για ένα φωτεινότερο μέλλον.

Στην ιδιαιτέρως συμβολική τελετή προσφώνηση απηύθυνε o Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, και απηύθυναν χαιρετισμούς ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής, η Πρόεδρος της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας, Αικατερίνα Λέγγου και από το Υπουργείο Πολιτισμού, ο Αναστάσιος Κέζας.  Ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων και των επαίνων στους νικητές και τις νικήτριες και η επινίκια υποδοχή των στεφανωμένων «Ολυμπιονικών».

Η επέτειος των 180 χρόνων από το πρώτο επίσημο αίτημα της Ελλάδας για τον επαναπατρισμό των ξενιτεμένων γλυπτών του Παρθενώνα στις 12 Μαΐου 1842 στην Ακρόπολη των Αθηνών από τον Αλέξανδρο Ραγκαβή, ενέπνευσε τους μικρούς καλλιτέχνες της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας να φιλοτεχνήσουν ζωγραφικά έργα αφιερωμένα στις αξίες της εγγενούς αξιοπρέπειας και της ανθρώπινης ιστορίας.

Τα διακριθέντα έργα από όλη την Ελλάδα αλλά και από τριάντα χώρες του εξωτερικού συνθέτουν μια άρτια συλλογή παιδικής ζωγραφικής από καλλιτέχνες ηλικίας 4 έως 18 ετών, η οποία οδηγεί μεταξύ άλλων στην:

1. διοργάνωση ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΕΚΘΕΣΕΩΝ ανά την Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ρόδος, Κως, Κάλυμνος, Πάτμος, Αίγινα, Σύρος, Νάξος, Φολέγανδρος, Κρήτη)
  2. διεξαγωγή ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ για παιδιά & εφήβους για την ενθάρρυνση της δημιουργίας ζωγραφικών έργων (Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Αττική, Κάλυμνος, Κρήτη, Ηλία, Ρόδος, Πάτμος, Νάξος, κ.τ.λ.)
  3. έκδοση ΛΕΥΚΩΜΑΤΟΣ ως ένα καταστάλαγμα της συλλογικής καλλιτεχνικής δράσης των μικρών δημιουργών και ως αναγνώριση της καθοριστικής συμβολής τους στην διαμόρφωση του σύγχρονου πολιτιστικού τοπίου της χώρας μας.
kosmos 1

Τη διοργάνωση της δράσης, υποστηρίζουν με την συνεργασία τους φορείς με σημαντική κοινωνική, εκπαιδευτική και πολιτιστική δράση εμπλουτίζοντας το πρόγραμμα σε μια συνέργεια που τονίζει την πολιτισμική διάσταση της δραστηριότητας της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας:

•      ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

•      ΓΕΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΗΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

•      ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ

•      ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

•      ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

•      ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

•      ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

•      ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

•      2023 ΕΛΕYΣΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

•      ΙΔΡΥΜΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ