Συνάντηση του Πρύτανη του ΕΚΠΑ, κ. Μ-Α Δημόπουλου, με τον Διοικητή του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Αττικόν

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, στο πλαίσιο της τελετής εγκαινίων της 2ης Μονάδας Φροντίδας για την Ασφάλεια των παιδιών «ΕΛΙΖΑ» στη Γ΄ Παιδιατρική Κλινική του Ε.Κ.Π.Α. στο Νοσοκομείο Αττικόν, συναντήθηκε με τον Διοικητή του Νοσοκομείου, κ. Σπύρο Αποστολόπουλο.

image001 1

Μετά από την εν λόγω συνάντηση, ο Πρύτανης απέστειλε το παρακάτω ενημερωτικό μήνυμα:

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο της Τελετής εγκαινίων της 2ης Μονάδας Φροντίδας για την Ασφάλεια των Παιδιών «ΕΛΙΖΑ» στη Γ΄ Παιδιατρική Κλινική του Ε.Κ.Π.Α. στο Νοσοκομείο Αττικόν, πραγματοποιήθηκε συνάντησή μου με τον Διοικητή του Νοσοκομείου κ. Σπύρο Αποστολόπουλο. Στη συνάντηση παραβρέθηκε και ο Κοσμήτωρ της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητής κ. Μάνος Πικουλής. Κατά τη συνάντηση συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στη λειτουργία του Νοσοκομείου.

Ενημερωθήκαμε ότι επίκειται περαιτέρω οικονομική ενίσχυση του Νοσοκομείου καθώς και αύξηση του ορίου δαπανών και είχαμε προσωπική επικοινωνία με υπηρεσιακούς παράγοντες του Υπουργείου Υγείας για το θέμα αυτό, προκειμένου να επισπευσθούν οι διαδικασίες.

Σχετικά με το θέμα των εφημεριών και της σημαντικής επιβάρυνσης του Νοσοκομείου, συζητήσαμε με τον Διοικητή την άμεση ανάγκη τροποποίησης του σχεδιασμού εφημέρευσης των Νοσοκομείων της Αττικής, ούτως ώστε να μειωθεί η πίεση στο Νοσοκομείο Αττικόν. Μακροπρόθεσμα, η ολοκλήρωση του έργου, που χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, και το οποίο θα προσφέρει 55 επιπλέον κλίνες, θα συμβάλλει στην καλύτερη λειτουργία του Νοσοκομείου.

Σχετικά με το κλινικό έργο των Ακαδημαϊκών Υποτρόφων, τονίσαμε ότι είναι ανάγκη να μπορούν να μετέχουν στο πρόγραμμα εφημεριών του Νοσοκομείου, όπως αυτό ήδη πραγματοποιείται σε άλλα Νοσοκομεία του ΕΣΥ (Νοσοκομείο Λαϊκό, Νοσοκομείο Σωτηρία).

Ένα θέμα που αφορά όλα τα Νοσοκομεία είναι η τροποποίηση των προϋπολογισμών ούτως ώστε φάρμακα μεγάλου κόστους που αφορούν σπάνια νοσήματα να μην περιλαμβάνονται στον ετήσιο προϋπολογισμό του Νοσοκομείου.

Τονίστηκε η ανάγκη ενίσχυσης εκ μέρους του Νοσοκομείου των διαδικασιών για την ενεργοποίηση και πραγματοποίηση Κλινικών Μελετών. Ήδη Υπάλληλοι του ΕΛΚΕ του ΕΚΠΑ που είναι τοποθετημένοι στο Νοσοκομείο Αττικόν συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση. Η συμμετοχή των Ειδικευομένων Ιατρών στις Κλινικές Μελέτες με τη δυνατότητα πρόσθετης αμοιβής τους, ενισχύει την πραγματοποίηση των Κλινικών Μελετών.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ