Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Δήμου Σκιάθου

Το Σάββατο 21/9/2024 υπεγράφη, στο Δημαρχείο της Σκιάθου, από τον Δήμαρχο κ. Θοδωρή Τζούμα και από τον Αντιπρύτανη Έρευνας, Καινοτομίας και Διά Βίου Μάθησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) Αν. Καθηγητή κ. Χρήστο Καραγιάννη, ως εκπρόσωπο του Πρύτανη κ. Γερασίμου Σιάσου, Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Σκιάθου και του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

skiathos1

skiathos4

Το Ε.Κ.Π.Α. εκπροσωπήθηκε από την Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. κα Κίρκη Κεφαλέα και την Καθηγήτρια του Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών SCANlab κα Νάνσυ Αλωνιστιώτη.

Σκοπός του Μνημονίου Συνεργασίας είναι:

1. Η ανάπτυξη κοινών δράσεων έρευνας και εκπαίδευσης.
2. Η αξιοποίηση του Δήμου Σκιάθου, ως πεδίου έρευνας και καινοτόμων εφαρμογών.
3. Η ανάδειξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, μέσω συνεργειών, με δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς.
4. Η παροχή επιστημονικών συμβουλών από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
5. Η από κοινού οργάνωση και συμμετοχή σε συνέδρια, ημερίδες, εκπαιδευτικά σεμινάρια, προγράμματα εκπαίδευσης και επιμόρφωσης.
6. Η υλοποίηση προγραμμάτων στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ και άλλων Προγραμμάτων δημόσιας – Ευρωπαϊκής χρηματοδότησης.
7. Η συμμετοχή σε κοινά ερευνητικά προγράμματα με δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας.
8. Η λειτουργία θερινού σχολείου (Summer School) μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

skiathos2

skiathos3