Βουλή των Ελλήνων, ΕΚΠΑ και Δήμος Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας συμπράττουν για τη δημιουργία του «Μουσείο Βιολογικής Ωκεανογραφίας»

Μνημόνιο συνεργασίας υπέγραψαν η Βουλή των Ελλήνων, διά του Προέδρου της κ. Κωνσταντίνου Αν. Τασούλα, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών διά του Πρύτανη Καθηγητή κ. Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου και Δήμος Μαντουδίου Λίμνης Αγίας Άννας, διά του Δημάρχου κ. Γεώργιου Τσαπουρνιώτη. Αντικείμενο της συνεργασίας είναι η δημιουργία του «Μουσείου Βιολογικής Ωκεανογραφίας», στη Λίμνη, στο οποίο θα στεγαστεί η συλλογή του αείμνηστου καθηγητή Αναστασίου Χρηστομάνου.

040A8118

Ο Δήμος Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας ανήκει στους ορεινούς Δήμους του Νομού Ευβοίας, ο οποίος επλήγη από την καταστροφική πυρκαγιά της 03ης/08/2021 και κηρύχθηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Στο πλαίσιο των ευρύτερων προσπαθειών ενίσχυσης της πληγείσας περιοχής και ανάδειξης του πλούσιου πολιτιστικού της αποθέματος, ο Δήμος αιτήθηκε τη συνδρομή της Βουλής των Ελλήνων προκειμένου να καταστεί εφικτή η δημιουργία Μουσείου Βιολογικής Ωκεανογραφίας προς αξιοποίηση και ανάδειξη της συλλογής του αείμνηστου καθηγητή Βιολογικής Χημείας Αναστάσιου Χρηστομάνου. Η συλλογή είχε περιέλθει στην κατοχή του Δήμου, κατόπιν δωρεάς, επί σκοπώ τη δημιουργία του πρώτου ωκεανογραφικού μουσείου στην Ελλάδα, πρωτοβουλία που δυστυχώς δεν είχε τελεσφορήσει μέχρι σήμερα παρά την επιθυμία της τοπικής κοινωνίας, του Δήμου αλλά και της επιστημονικής κοινότητας, η οποία εξέφραζε αδιάλειπτο ενδιαφέρον για την προβολή του έργου και της συλλογής του ιδρυτή της Εθνικής Ελληνικής Ωκεανογραφικής Εταιρίας.

Η Βουλή των Ελλήνων ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του Δήμου αναλαμβάνοντας όχι μόνο τη χρηματοδότηση του έργου αλλά και το συντονισμό των επιμέρους μερών προς άμεση δρομολόγησή του.  Σε αυτό το πλαίσιο, αιτήθηκε προς το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και την Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογίας του κα Περσεφόνη Μεγαλοφώνου την επανεκτίμηση του τμήματος εκείνου των αντικειμένων της συλλογής Χρηστομάνου, που προορίζονται προς έκθεση, καθώς και τη γενικότερη επιστημονική της συνδρομή προς προετοιμασία μιας ολοκληρωμένης μουσειολογικής πρότασης.

040A8190

Βουλή των Ελλήνων, ΕΚΠΑ και Δήμος Μαντουδίου – Λίμνης  – Αγίας Άννας συμπράττουν, λοιπόν, για την επίτευξη της διαμόρφωσης του Κτηρίου Μελά στη Λίμνη και την εκπόνηση μουσειολογικής μελέτης, με σκοπό να λειτουργήσει το κτήριο ως «Μουσείο Βιολογικής Ωκεανογραφίας» της ομώνυμης πόλης στο οποίο θα στεγαστεί η συλλογή του αείμνηστου Αναστασίου Χρηστομάνου. Μετά την εκτέλεση του Έργου, ο Δήμος δεσμεύεται για την αδιάλειπτη και πλέον αποδοτική λειτουργία του Μουσείου, προς εκπλήρωση του σκοπού του. Ο Δήμος, επίσης, με την επιστημονική καθοδήγηση του ΕΚΠΑ, θα οργανώσει και λειτουργήσει εκπαιδευτικό εργαστήρι για παιδιά εντός του Μουσείου.

Ο Πρόεδρος της Βουλής μετά την υπογραφή του μνημονίου συνεργασίας, σημείωσε ότι η Βουλή μέσα στην αποστολή της «έχει και στόχους πολιτιστικούς και κοινωφελείς και τους επιτελεί πιστά αυτούς τους στόχους» και γι’ αυτό το λόγο «αποφασίσαμε στη Διάσκεψη των Προέδρων, ομόφωνα, όλα τα κόμματα, μετά τον Αύγουστο του 2021 που έπληξε την Εύβοια αυτή η τρομακτική πυρκαγιά, να κάνουμε μία πρωτοβουλία η οποία θα δώσει μια ώθηση στην αντιμετώπιση αυτού του μεγάλου πλήγματος για την περιοχή». Στη συνέχεια, ο κ. Τασούλας αφού ευχαρίστησε τον Γενικό Γραμματέα της Βουλής κ. Γεώργιο Μυλωνάκη και τους συνεργάτες για τις ενέργειές τους προκειμένου να υπάρξει το μνημόνιο συνεργασίας, εξήγησε με ποιον τρόπο θα υλοποιηθεί το τρίπτυχο της συνεργασίας «Δήμος-Πανεπιστήμιο Βουλή», αναφέροντας ότι «η Βουλή θα χρηματοδοτήσει το έργο της μετατροπής του χώρου του κτιρίου Μελά, που σήμερα διεξάγεται το δημοτικό συμβούλιο, σε Μουσείο. Και θα χρηματοδοτήσει και τη μετατροπή του τωρινού Πνευματικού Κέντρου σε δημοτικό συμβούλιο προκειμένου να γίνει η μετακόμιση και η διάθεση του χώρου του κτιρίου Μελά για το Μουσείο». Παράλληλα, όπως τόνισε ο κ. Τασούλας, «η Βουλή θα χρηματοδοτήσει και τη μουσειολογική μελέτη και τη μουσειογραφική, που και θα οριστικοποιήσουν την τοποθέτηση των εκθεμάτων». Στην τελετή παρευρέθηκαν, μεταξύ άλλων, ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, κ. Σίμος Κεδίκογλου, ο βουλευτής Ευβοίας, κ. Ευάγγελος Αποστόλου, καθώς και ο Γενικός Γραμματέας της Βουλής, κ. Γεώργιος Μυλωνάκης.