Micro-Programme “Global Awareness” – Ευκαιρίες συμμετοχής των φοιτητών στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS, συνδιοργανώνεται το διεπιστημονικό Μικρό-Πρόγραμμα με τίτλο: “Global Awareness” από το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου και το Πανεπιστήμιο της Τυβίγγης. Απευθύνεται σε φοιτήτριες και φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, παρέχοντας δωρεάν διαδικτυακή εκπαίδευση με έμφαση στο διεπιστημονικό πεδίο της Παγκόσμιας Συνείδησης.

“Τα Μικρό-προγράμματα CIVIS επιτρέπουν στους φοιτητές να συνδυάσουν πολλαπλά μαθήματα ή ενότητες CIVIS σε μια συνεκτική μαθησιακή διαδρομή που ενισχύει ή συμπληρώνει το κύριο πρόγραμμα σπουδών τους. Το εν λόγω Μικρο-Πρόγραμμα για την Παγκόσμια Συνείδηση προσφέρει στους φοιτητές όλων των γνωστικών αντικειμένων και πτυχίων τη δυνατότητα να αποκτήσουν και να αναπτύξουν περαιτέρω τις  διεπιστημονικές τους ικανότητες στην κατανόηση και ανάλυση των παγκόσμιων και διασυνοριακών φαινομένων-κοινωνικών προκλήσεων”.

global awareness flyer
Flyer

Τίτλος: Global Awareness”
Ποιους αφορά: Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών: Δεν υπάρχουν περιορισμοί πεδίου σπουδών

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: έως 14 Ιανουαρίου 2023
Αιτήσεις:
 στη Φόρμα Αίτησης Συμμετοχής
Επικοινωνία:
 Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των συντονιστών του προγράμματος: University of Bucharest: Alexandru-Mihai Carțiș (alexandru-mihai.cartis@unibuc.ro), Universidad Autónoma de Madrid: Nadia Fernández de Pinedo (nadia.pinedo@uam.es), University of Tübingen: Glaucia Peres da Silva (glaucia.peres-da-silva@uni-tuebingen.de)
Format μαθήματος:
 Διαδικτυακό (online διαλέξεις). Μετά την αίτησή σας και εφόσον γίνει αποδεκτή, θα λάβετε οδηγίες για το πως θα συνδεθείτε στην πλατφόρμα CIVIS Μoodle του μαθήματος, όπου θα βρείτε αναλυτικά πληροφορίες για το εκάστοτε μάθημα του Μικρό-προγράμματος.
Γλώσσα μαθήματος και διδασκαλίας:
ECTS: 15

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής και τις αναλυτικές πληροφορίες του Mικρό-προγράμματος στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS micro-programmes.
Τέλος, υπάρχει διαθέσιμο και σχετικό βίντεο ενημέρωσης για το εν λόγω μικρο-πρόγραμμα στο σύνδεσμο: https://youtu.be/NG-u2Juyzro