Το Βραβείο Μουσικής της Ακαδημίας Αθηνών στον Καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ κ. Λάμπρο Λιάβα

Στην Πανηγυρική Συνεδρία της 21ης Δεκεμβρίου ανακοινώθηκαν τα βραβεία της Ακαδημίας Αθηνών για το 2021.

Ανάμεσα στους τιμώμενους είναι και ο Λάμπρος Λιάβας, καθηγητής Εθνομουσικολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Του απονεμήθηκε το Βραβείο Μουσικής Σπύρου Μοτσενίγου, που απονέμεται από την Ακαδημία κάθε διετία «σε διαπρέποντα  Έλληνα μουσικό εκτελεστή, μουσικό ερμηνευτή, συνθέτη, διευθυντή ορχήστρας ή μουσικολόγο.»

Η βράβευση αυτή συμπίπτει με τη συμπλήρωση 30 χρόνων ακαδημαϊκής διδασκαλίας του στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και 30 χρόνων από την ίδρυση του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη του οποίου υπήρξε διευθυντής έως το 2014.

Επίσης, έρχεται να τιμήσει τη συμπλήρωση 40 χρόνων από την έναρξη των ραδιοφωνικών εκπομπών της σειράς «Το Αλάτι της Γης» (1981) και 10 χρόνων από την έναρξη του τηλεοπτικού κύκλου της ίδιας σειράς (Δεκέμβριος 2011).

Στα 170 τηλεοπτικά επεισόδια, σ’ αυτό διάστημα των δέκα χρόνων, έχουν καταγραφεί περισσότερα από 3.500 τραγούδια, σκοποί και χοροί, τα οποία έχουν συγκροτήσει ένα πλούσιο και τεκμηριωμένο αρχείο για την ελληνική μουσική και χορευτική παράδοση απ’ όλες τις περιοχές του Ελληνισμού.

Παράλληλα, τις ημέρες αυτές θα κυκλοφορηθεί το νέο βιβλίο του Λάμπρου Λιάβα, με τίτλο «Φάγαμεν ψωμί, τραγουδήσαμεν κι εγλεντήσαμεν», μια ιστορική-μουσικολογική μελέτη για τη σημασία και τις λειτουργίες του τραγουδιού και της μουσικής στην Εθνεγερσία των Ελλήνων.