Μουσική Εκδήλωση για τη συμπλήρωση 100 ετών από τη Μικρασιατική Καταστροφή με θέμα: «Μικράς Ασίας Αύρα Μελωδική» [2/11/2022]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Ωδείο της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος «ΓΕΡΜΑΝΟΣ ο ΜΕΛΩΔΟΣ» οργανώνουν μουσική εκδήλωση για τη συμπλήρωση 100 ετών από τη Μικρασιατική Καταστροφή με θέμα: «Μικράς Ασίας Αύρα Μελωδική».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και θα μεταδίδεται παράλληλα διαδικτυακά: https://youtu.be/m7TWcACTP2U

Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος Β΄.

Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στη μνήμη του αείμνηστου Ευάγγελου Σπανού Ιδρυτή του Ομίλου Βιοϊατρικής.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο -Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμοί από :
− τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, αναπληρωτή καθηγητή Χρήστο Καραγιάννη,
− τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη.

Κεντρική εισαγωγική ομιλία από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ. Συμεών, Ιδρυτή και Προέδρο του Ωδείου, με τίτλο: «Ένα μουσικό αυλάκι για να ποτίζει την παιδεία και τα παιδιά της περιφέρειας».

Θα ακολουθήσει μουσικό πρόγραμμα από την μικτή χορωδία και την παραδοσιακή ορχήστρα του Ωδείου της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος «ΓΕΡΜΑΝΟΣ ο ΜΕΛΩΔΟΣ» υπό τη διεύθυνση του Διευθυντή του Ωδείου, Δρ. Ανδρέα Ιωακείμ.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις