Επίσκεψη εργασίας της Μυρτώς Γκαράνη, Αν. Καθηγήτριας Λατινικών του Τμήματος Φιλολογίας στο Classics Department (Πανεπιστήμιο του Cincinnati) στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας ανάμεσα στο ΕΚΠΑ και το  University of Cincinnati

csm Myrto Garani Photo

Σε συνέχεια του Pharos Summit 2022 (Greek – U.S. Collaboration in Higher Education, και του International Academic Partnership Program, Greece) και την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του ΕΚΠΑ και του Πανεπιστημίου του Cincinnati, κατά το διάστημα 26 Οκτωβρίου – 3 Νοεμβρίου η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Λατινικής Φιλολογίας του τμήματος Φιλολογίας, κυρία Μυρτώ Γκαράνη, μετέβη στο Οχάιο, προκειμένου να επισκεφτεί το Τμήμα Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Cincinnati (https://classics.uc.edu/). Το συγκεκριμένο τμήμα είναι ένα από τα πιο ενεργά και μεγαλύτερα κέντρα μελέτης της ελληνικής και ρωμαϊκής αρχαιότητας (προϊστορική και κλασική αρχαιολογία, αρχαία ιστορία, αρχαία ελληνική και λατινική φιλολογία) στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το τμήμα συστεγάζεται με τη Βιβλιοθήκη John Miller Burnam, η οποία θεωρείται ευρέως ως μία από τις πληρέστερες συλλογές κλασικού υλικού στον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων πολλών εκδόσεων και σχολίων προ του 1800.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, συζητήθηκαν εκτενώς οι δυνατότητες συνεργασίας ανάμεσα στα δύο τμήματα, όσον αφορά την κινητικότητα των διδακτορικών φοιτητών και του διδακτικού προσωπικού, την ερευνητική συνεργασία και συνεπόπτευση διδακτορικών διατριβών, καθώς και την προοπτική καθιέρωσης ανά διετία σεμιναρίου με τη συμμετοχή διδακτορικών φοιτητών και καθηγητών από τα δύο τμήματα (Athens/Cincinnati Colloquium). Επίσης, η κυρία Γκαράνη συμμετείχε σε προπτυχιακό μάθημα με θέμα τη λατινική επιστολογραφία και έδωσε ομιλία με θέμα: “Seneca’s Etna: Τhe Epicurean principle of multiple explanations, anti-sublimity and the Stoic sage (Ep. 79)”.

Τον Ιανουάριο του 2024 το Τμήμα Φιλολογίας του ΕΚΠΑ θα υποδεχτεί τον πρώτο διδακτορικό φοιτητή από το πανεπιστήμιο του Cincinnati. Η επίσκεψη, που πραγματοποιήθηκε λίγες μέρες πριν την επετειακή εκδήλωση «Pharos Anniversary Meeting», εντάσσεται στο πλαίσιο της προώθησης και εμβάθυνσης των ακαδημαϊκών συνεργασιών μεταξύ αμερικανικών και ελληνικών ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με απώτερο στόχο την αναβάθμιση της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

Περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος στον σύνδεσμο https://classics.uc.edu/departments/classics/news/myrto-garani-lecture-on-senecas-enta.