Στο πλαίσιο του προγράμματος συντήρησης και εκσυγχρονισμού των υποδομών του ΕΚΠΑ (Απόφαση Συγκλήτου της 17ης/12/2019), οι Πρυτανικές Αρχές σε συνεργασία με την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής και με γνώμονα τη δημιουργία νέων, σύγχρονων υποδομών στο Ίδρυμα, προέβησαν και στην ανακαίνιση της Β΄ Αίθουσας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας και στη μετατροπή της σε Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας.

Πρόκειται για ένα έργο, το οποίο έρχεται εν μέσω πανδημίας να ενισχύσει τη διδασκαλία με έναν σύγχρονο χώρο, αντάξιο του επιπέδου των σπουδών που παρέχεται από  το επιστημονικό και διδακτικό προσωπικό της Σχολής. Πλέον οι Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ έχει στη διάθεσή της δύο πλήρως εκσυγχρονισμένες αίθουσες συνολικής χωρητικότητας 200 θέσεων.

Η Β΄Αίθουσα με το πέρασμα των ετών είχε υποστεί φθορές. Με σκοπό τη δημιουργία μίας σύγχρονης Αίθουσας Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας πραγματοποιήθηκαν οι κάτωθι εργασίες:

1. Αποξηλώθηκαν τα παλαιά ξύλινα έδρανα των φοιτητών.

2. Τοποθετήθηκε νέο δάπεδο.

3. Αντικαταστάθηκε ο παρωχημένος ηλεκτρολογικός εξοπλισμός και ο φωτισμός με νέα καλώδια και σύγχρονους αποδοτικότερους ενεργειακούς λαμπτήρες LED.

4. Βάφτηκε εκ νέου η αίθουσα.

5. Αντικαταστάθηκαν οι φθαρμένες περσίδες και τοποθετήθηκαν νέες ηχομονωτικές κουρτίνες.

6. Τοποθετήθηκαν νέα σύγχρονα καθίσματα.

7. Επιδιορθώθηκε η έδρα του διδάσκοντος και ο πίνακας.

8. Αποκτήθηκε και τοποθετήθηκε ο απαραίτητος εξοπλισμός (projector, ηλεκτρική οθόνη προβολής κλπ.).

Η Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ παρέχει τις δέουσες υποδομές έρευνας και διδασκαλίας, αντάξιες τόσο του ιστορικού χαρακτήρα της, όσο και αντίστοιχων Πανεπιστημίων της ημεδαπής και του εξωτερικού.

Η Τεχνική Υπηρεσία του ΕΚΠΑ καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την αρτιότερη και ταχύτερη οργάνωση και εκτέλεση του προγράμματος συντήρησης και εκσυγχρονισμού των υποδομών του ΕΚΠΑ.