Νέο βιβλίο από τον πρώην Πρύτανη και Ομότιμο Καθηγητή Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Θ. Πελεγρίνη με τίτλο “Ηθική: Θεωρίες – Εφαρμογές”

pelegrinis potrait

Ο πρώην Πρύτανης και Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Θεοδόσης Πελεγρίνης πρόσφατα κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις ΠΕΔΙΟ το νέο βιβλίο του “Ηθική: Θεωρίες – Εφαρμογές”.

Περιγραφή βιβλίου:
«Τι πρέπει να κάνω, για να είμαι ευτυχισμένος;». Αυτό είναι το μείζον ερώτημα της Ηθικής, το οποίον έθεσε για πρώτη φορά την ιστορία της φιλοσοφίας ο Σωκράτης.
Το παρόν βιβλίο, Ηθική, χωρίζεται σε δυο μέρη.
Στο Α΄ Μέρος, υπό τον τίτλο «Θεωρίες», παρατίθενται οι βασικές ηθικές θεωρίες για το τι είναι καλό ή τι πρέπει να κάνομε και εξετάζεται το κύρος των.
Στο Β΄ Μέρος, υπό τον τίτλο «Εφαρμογές», διερευνώνται φιλοσοφικώ τω τρόπω κορυφαία ζητήματα της ζωής που άπτονται της ηθικής.

Εξώφυλλο

Δείτε επίσης: https://www.pediobooks.gr/el/products/ithiki