Νέα έκδοση του αγγλόγλωσσου συγγράμματος της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. “Mastering Endovascular Techniques. Tips and Tricks in Endovascular Surgery”

Το ξενόγλωσσο σύγγραμμα της Ιατρικής Σχολής, που εκδίδεται από διακεκριμένο διεθνή εκδοτικό Οίκο (Springer, London) σαν κύριο βοήθημα για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Διακρατικού Προγράμματος Σπουδών «Ενδοαγγειακές Τεχνικές», πρόκειται να κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα με τίτλο: “Mastering Endovascular Techniques. Tips and Tricks in Endovascular Surgery”. Οι συντάκτες του βιβλίου είναι ο Ομότιμος Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Αγγειοχειρουργική Κλινική, Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αττικόν, Τμήμα Χειρουργικής Imperial College of Science Technology and Medicine Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο, κ. Γεώργιος Γερουλάκος, ο επισκέπτης Καθηγητής της Αγγειοχειρουργικής Κλινικής του Ε.Κ.Π.Α., Αγγειοχειρουργική Κλινική, Νοσοκομείο Αττικόν, κ. Ευθύμιος Αυγερινός, ο Καθηγητής του Henri Mondor Hôspital, APHP Créteil Hôpital Privé Paris East, Ramsay Santé Créteil, Γαλλία, κ. Jean Pierre Becquemin, ο Σύμβουλος Ενδαγγειακής και Επεμβατικής Ακτινολογίας (Hon) Guy’s and St Thomas’ Hospitals, NHS Foundation Trust, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο, Δρ Γρηγόρης Μακρής, και ο Καθηγητής του Τμήματος Αγγειοχειρουργικής Fondazione IRCCS San Gerardo Monza, Σχολή Ιατρικής και Χειρουργικής Πανεπιστήμιο Milano-Bicocca Monza, Ιταλία, κ. Alberto Froio.

book profile page 0001

Χρειάστηκε εργασία 2 ετών για να ολοκληρωθεί η συγγραφή. Έχει 82 κεφάλαια, και ορισμένες συγγραφικές πρωτοτυπίες όπως για παράδειγμα η εισαγωγή στο κυρίως θέμα του κεφαλαίου γίνεται με παρουσίαση κλινικού περιστατικού, άφθονες εικόνες και αλγόριθμοι. Σε κάθε κεφάλαιο υπάρχει πίνακας με τα υλικά που είναι απαραίτητα για την πραγματοποίηση της ενδοαγγειακής επέμβασης (tool kit). Οι συγγραφείς των κεφαλαίων είναι διακεκριμένοι και αναγνωρίσιμοι στο επαγγελματικό τους χώρο από την Ελλάδα και τις δυο πλευρές του Ατλαντικού. Ο πρόλογος του βιβλίου με σύντομη βιβλιοκριτική γίνεται από ένα από τους πιο διακεκριμένους αγγειοχειρουργούς διεθνώς από την Νέα Υόρκη, κ. Frank Veith, και τον νεοεκλεγέντα πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Αγγειοχειρουργικής Εταιρίας  και πρόεδρο των European Boards in Vascular Surgery, κ. Armando Mansilha.

Ο κ. Γερουλάκος τόνισε: «Η δραστηριότητα αυτή ενισχύει τη διεθνή φήμη και αναδεικνύει την εξωστρέφεια του Ε.Κ.Π.Α. ως κέντρου αριστείας στην μεταπτυχιακή εκπαίδευση».