Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πάνελ που διοργάνωσε με το γενικό θέμα New European Bauhaus and Christian Life ο Αν. Καθηγητής Ιωάννης Παναγιωτόπουλος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, την Τετάρτη 22 Ιουνίου, στο Ετήσιο Συνέδριο της European Academy of Religion με τον γενικό τίτλο Religion and Diversity (20-23 Ιουνίου, Μπολόνια, Ιταλία).

Της συνεδρίασης προήδρευσε ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Karl-Franzens-Universität Graz (Αυστρίας) Καθηγητής Pablo Argárate. Ομιλητές ήταν τα Μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Αν. Καθηγητής Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, με θέμα: The Christian Churches in European Union and their role in the new European architecture, ο πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης Επ. Καθηγητής Αρίσταρχος Γκρέκας, με θέμα: The timeliness of patristic interpretation, και ο Επ. Καθηγητής Φώτιος Αποστολός, με θέμα: The liturgical rebirth in the Greek Church in relation to the European ecclesiastical reality. Opportunities for liturgical renewal after the Holy and Great Synod of the Orthodox Church (2016).

viber image 2022 06 22 15 44 11 983

Φώτο από αριστερά: Αν. Καθ. Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, Αρχιμ. Επ. Καθ. Αρίσταρχος Γκρέκας, Καθ. Pablo Argárate, Επ. Καθ. Φώτιος Αποστολός.