Εγκαινιάσθηκε το νέο Κέντρο Εκπαίδευσης Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής του ΕΚΠΑ στη Β΄ Χειρουργική Κλινική

Μια ακόμα νέα υπερσύγχρονη δομή του ΕΚΠΑ, το νέο Κέντρο Εκπαίδευσης Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής [ARTI https://www.arti.org.gr/] εγκαινιάστηκε στις 16/5/2023 στο Αρεταίειο Νοσοκομείο στη Β΄ Χειρουργική Κλινική του ΕΚΠΑ. Το κέντρο φιλοξενεί 3 νέους προσομοιωτές λαπαροσκοπικής χειρουργικής (LAP MENTOR 3) και ενδοσκόπησης (ENDO MENTOR SUITES), ενώ αναμένονται ακόμα 2 λαπαροσκοπικής και ένας ρομποτικός προσομοιωτής. Η απόκτησή τους ήταν δωρεά της εταιρείας Johnson & Johnson και της εταιρείας Kalteq που στηρίζουν ενεργά όλα τα χρόνια το σύνολο του εκπαιδευτικού έργου της κλινικής. Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε με την καθοριστική συμβολή του Διευθυντή της Κλινικής, Καθηγητή κ. Μαν. Κωνσταντουλάκη.

Το Κέντρο Εκπαίδευσης Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής αντιπροσωπεύει μια σημαντική προσθήκη στο ιατρικό εκπαιδευτικό περιβάλλον του Αρεταίειου Νοσοκομείου και του ΕΚΠΑ γενικότερα. Με τη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών προσομοίωσης, το Kέντρο προσφέρει στους εκπαιδευόμενους τη δυνατότητα να αποκτήσουν σημαντική εμπειρία.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Kαθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος κατά τον χαιρετισμό του αναφέρθηκε στην δημιουργία κατά τη διάρκεια της Πρυτανείας του Κέντρων Προσομοίωσης στην Ιατρική και τόνισε χαρακτηριστικά: «Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με απώτερο στόχο την ενίσχυση της Ιατρικής Σχολής, την ενίσχυση, βεβαίως, της ποιότητας των υπηρεσιών υγείας για όλους και την ενδυνάμωση τόσο των επαγγελματιών υγείας που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή, όσο και την ανάπτυξη και βελτίωση των δεξιοτήτων των εκπαιδευομένων φοιτητών ιατρικής και των ειδικευομένων, προχώρησε και προχωρά στη δημιουργία των Κέντρων Προσομοίωσης με χρήση ψηφιακών μέσων και εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης».

Ο Kαθηγητής Χειρουργικής και Διευθυντής της Β΄ Χειρουργικής Κλινικής του ΕΚΠΑ Μ. Κωνσταντουλάκης  τόνισε στον χαιρετισμό του ότι «ήρθε η ώρα να εκπαιδεύσουμε τους χειρουργούς ουσιαστικά και να τους εισαγάγουμε στις νέες τεχνολογίες και να γίνει το ΕΚΠΑ ισότιμό με τα Ευρωπαϊκά Ιδρύματα στο τομέα αυτό».

Στην τελετή των εγκαινίων απηύθυναν, επίσης, χαιρετισμό ο Υπουργός Υγείας κ. Α. Πλεύρης, ο Γεν. Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης, Καθηγητής Ο. Ζώρας, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητή Ε. Πικουλής, ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής Γ. Σιάσος, ο Πρόεδρος της Εφορείας του Αρεταιείου Νοσοκομείου και Αναπληρωτής Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής Ν. Αρκαδόπουλος και ο Διευθυντής του Τομέα Χειρουργικής της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής Ν. Νικητέας.

Ομιλία Υπ. Υγείας κ. Α. Πλεύρη

1684318566160 μεγ

Τι είναι οι προσομοιωτές χειρουργικής και ο ρόλος του ARTI: Η προσομοίωση είναι μια αποδεδειγμένη μέθοδος για τους χειρουργούς όλων των ειδικοτήτων αλλά και τους γαστρεντερολόγους και τους αναισθησιολόγους να μαθαίνουν, να εξασκούνται και να τελειοποιούν δεξιότητες με τρόπο απτό και απαλλαγμένο από οποιαδήποτε επαφή με ασθενή. Ένα καλά ανεπτυγμένο σενάριο χειρουργικής προσομοίωσης μπορεί να αλλάξει όπως απαιτείται και να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές και για διαφορετικούς μαθητές. Χρησιμοποιώντας αυτή τη διαδικασία στο ARTI αναπτύσσουμε διαφορετικά σενάρια που είναι ελκυστικά, κλινικά έγκυρα και βελτιωμένα για συνεχή χρήση, χρησιμοποιώντας εικονικούς προσομοιωτές τελευταίας τεχνολογίας.

Σκοπός αυτού του κέντρου: H εκπαίδευση με βάση την προσομοίωση, που έχει αποδειχθεί αποτελεσματική και ασφαλής στην εκμάθηση νέων τεχνικών σε ένα ασφαλές περιβάλλον. Η εφαρμογή νέων τεχνολογιών στη χειρουργική, ξεπερνώντας τους σκοπέλους και το κόστος της κλασσικής χειρουργικής εκπαίδευσης, θέλει να δώσει τη δυνατότητα σε ειδικούς από όλη την Ελλάδα, ειδικευόμενους της Ιατρικής Σχολής Αθηνών αλλά και σε φοιτητές Ιατρικής την δυνατότητα εκπαίδευσης και εξοικείωσης μέσα από τις νέες τεχνολογίες, όπως γίνεται σε όλα τα εξειδικευμένα ιδρύματα της Ευρώπης και της Αμερικής . Ήδη σε ένα τριήμερο course που διεξήχθη 2-4/5 εκπαιδευτήκαν 108 φοιτητές. Έχουν ξεκινήσει πρόγραμμα εκμάθησης και εξοικείωσης με την μέθοδο της λαπαροσκόπισης όλοι οι ειδικευόμενοι του νοσοκομείου και οι ειδικοί με στόχο την ανάδειξή τους σε εκπαιδευτές, ενώ έχει καθιερωθεί στην εκπαίδευση των φοιτητών που ασκούνται στην Β’ Χειρουργική Κλινική, ημέρα εκπαίδευσης προσομοίωσης στις βασικές αρχές λαπαροσκοπικής χειρουργικής. Όραμα και άμεσος σκοπός είναι να μπει στο Syllabus της ειδικότητας.