Νέος Μητροπολίτης Περιστερίου ο Αρχιμανδρίτης και καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ Γρηγόριος Παπαθωμάς

Στην πλήρωση της Ιεράς Μητροπόλεως Περιστερίου προέβη πριν από λίγο η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος. Το Σώμα της Ιεραρχίας μετά από μυστική ψηφοφορία, εξέλεξε τον Αρχιμανδρίτη και Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Γρηγόριο Παπαθωμά νέο Μητροπολίτη Περιστερίου με 64 ψήφους.

244682128 558510791925260 7410681024838673021 n 1

Ο εψηφισμένος Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Γρηγόριος Παπαθωμάς γεννήθηκε το 1960, σπούδασε νομικά και θεολογία στο ΑΠΘ και κανονικό δίκαιο και θρησκειολογία στο Παρίσι. Είναι καθηγητής στο Ορθόδοξο Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι και στο Πανεπιστήμιο Paris XIII, ενώ από το 2009 είναι Καθηγητής στη Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ. Από το 2004 τελεί Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Forum των Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών της Ευρωπαϊκής Ενώσεως (EFOST), ενώ είναι μέλος πολλών Πανεπιστημιακών Ερευνητικών Κέντρων και Διεθνών Επιστημονικών Εταιρειών Κανονικού Δικαίου. Επίσης υπήρξε μέλος της Μεικτής Επιτροπής διμερούς Διαλόγου: Ρωμαιοκαθολικών-Ορθοδόξων Γαλλίας (1999-2006), Προτεσταντών-Ορθοδόξων Γαλλίας (1999-2006), Καθολικών-Ορθοδόξων του Διεθνούς Ακαδημαϊκού Διαλόγου (από 2004), Καθολικών-Ορθοδόξων του Διεθνούς Εκκλησιαστικού Διαλόγου (2005-08) και Λουθηρανών-Ορθοδόξων Εσθονίας (από 2006).

Τέλος, ο Αρχιμανδρίτης Γρηγόριος Παπαθωμάς είναι συγγραφέας πολλών συγγραμμάτων, μελετών, άρθρων, μεταφράσεων, καθώς και έχει λάβει μέρος με ομιλίες, διαλέξεις, εισηγήσεις και ανακοινώσεις σε πολλά επιστημονικά συνέδρια.

Συγχαρητήριο Μήνυμα της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ για την εκλογή του νέου Μητροπολίτη Περιστερίου Καθηγητή π. Γρηγορίου Παπαθωμά

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών χαίρει και καυχάται για την ανάρρηση ενός εκλεκτού μέλους ΔΕΠ αυτής, του Καθηγητή του Κανονικού Δικαίου Πανοσ. Αρχιμ. Γρηγορίου Παπαθωμά στο θρόνο της Ιεράς Μητροπόλεως Περιστερίου. Συγχαίροντας από καρδιάς τον αγαπητό συνάδελφο και νέο Μητροπολίτη ευχόμαστε υγεία και καλή επιτυχία στο ευθυνοφόρο έργο του.

Βλ. επίσης: https://deantheol.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/sygcharitirio_minyma_tis_theologikis_scholis_toy_ekpa_gia_tin_eklogi_toy_neoy_mitropoliti_peristeri/