Το ΕΚΠΑ στη μεγάλη ετήσια εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS– Global CIVISDays 2023

Για μία ακόμα χρονιά λαμβάνει χώρα, από τις 24 έως τις 26 Μαΐου 2023, η μεγάλη ετήσια εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου CIVIS με τίτλο: «GLOBAL CIVIS DAYS».  Το 2022 η εκδήλωση αυτή είχε φιλοξενηθεί από το ΕΚΠΑ και είχε σημειώσει εξαιρετική επιτυχία. Εφέτος οικοδεσπότης είναι το Πανεπιστήμιο Eberhard Karls University of Tübingen της Γερμανίας. Οι CIVIS DAYS αποτελούν σημείο συνάντησης για όλους: ακαδημαϊκούς, φοιτητές, διοικητικό προσωπικό, ερευνητές, αλλά και διακεκριμένους επιστήμονες, κοινωνικούς εταίρους και εκπροσώπους της κοινωνίας των πολιτών απ’ όλη την Ευρώπη. Το ΕΚΠΑ είναι και φέτος παρόν στην πόλη Tübingen με ισχυρή δεκαπενταμελή αποστολή επικεφαλής της οποίας είναι ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής, κ. Δημήτρης Καραδήμας. Στην αποστολή λαμβάνουν μέρος μέλη ΔΕΠ, υπηρεσιακοί παράγοντες, καθώς και φοιτητές και φοιτήτριες  που συμμετέχουν  σε διάφορα όργανα του CIVIS.

2. IMG bf5815eb5f36c2f9d1c95e3640ecfa2c V

Στο πλαίσιο αυτό, διεξήχθη σήμερα Πέμπτη, 25 Μαϊου 2023, η συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής (Steering Committee) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, στην οποία  παρευρέθησαν ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας και Επιστημονικός Υπεύθυνος του CIVIS στο ΕΚΠΑ, Καθηγητής κ. Δημήτριος Καραδήμας, η Καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, κα Ειρήνη Αποστόλου –  Συντονίστρια στο Πακέτο Εργασίας 9 για την εκπαίδευση –  και ο κ. Ηλίας Αντωνίου, Διοικητικός Διαχειριστής του CIVIS στο ΕΚΠΑ. Η εν λόγω συνεδρίαση εστίασε στις στρατηγικές προτεραιότητες και τα μελλοντικά βήματα της συμμαχίας και μεταξύ άλλων συζητήθηκαν:

-Η ανάπτυξη των εκπαιδευτικών δράσεων σε όλες τις βαθμίδες (ΒΑ, ΜΑ και PhD) και οι αναγκαίοι πόροι για την υποστήριξη της δημιουργίας τους,
-Η περαιτέρω ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και ερευνητικών συνεργασιών με τα Πανεπιστήμια-εταίρους της Αφρικής ,
-Ο κομβικός ρόλος των θεματικών ενοτήτων ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος (CIVIS HUBs) στην ανάπτυξη των εκπαιδευτικών δράσεων του CIVIS,
-Ο ουσιαστικός ρόλος των Ανοιχτών Εργαστηρίων “Open Labs” σε κάθε Πανεπιστήμιο-ίδρυμα και η συμβολή τους στη σύνδεση με την τοπική κοινωνία,
-Οι προτεραιότητες της συμμαχίας του CIVIS ως προς την Ε.Ε. και η ενίσχυση της προβολής τους στα ενδιαφερόμενα μέλη.

3. IMG 5e7b6699feed9e38c9fd8f31d21c78ea V

Επιπροσθέτως, τα δρώμενα της εν λόγω διοργάνωσης περιλαμβάνουν εκτός από τις συναντήσεις των διαφόρων ομάδων εργασίας και των οργάνων διοίκησης και ανοικτές συζητήσεις-πάνελς (“public sessions”) με έμφαση σε ευρύτερες θεματικές, όπου ήδη έχουν αναπτυχθεί σημαντικές δράσεις. Πιο συγκεκριμένα, στη φετινή διοργάνωση, το Πανεπιστήμιο  του Tübingen εστιάζει στη θεματική: “Sustainably Connected Universities”. Οι δημόσιες συνεδρίες είναι ανοικτές προς όλους, εντός και εκτός πανεπιστημιακής κοινότητας, με δυνατότητα και διαδικτυακής παρακολούθησης. Οι δημόσιες διαλέξεις- συζητήσεις παρουσιάζουν τον τρόπο με τον οποίο οικοδομούμε τον διαπανεπιστημιακό μας χώρο με γνώμονα το μέλλον της συμμαχίας μας, αλλά και το μέλλον της Ανώτατης Εκπαίδευσης στην Ευρώπη και σε όλον τον κόσμο. Μάλιστα, η σειρά σεμιναρίων με τίτλο: «Μια καινοτόμος ακαδημαϊκή συμμαχία: Παρουσιάζοντας τα CIVIS Hubs» προσφέρει πέντε επιστημονικές συνεδρίες με έμφαση στο ακαδημαϊκό- εκπαιδευτικό μας έργο αναφορικά με τις παγκόσμιες και ευρωπαϊκές προκλήσεις που αποτελούν πηγή έμπνευσης και βάση για τις εκπαιδευτικές μας δραστηριότητες.

4. IMG c1faa355b4371f5bf503693e5614025f V

Οι εργασίες των GLOBAL CIVIS DAYS 2023 συνεχίζονται και θα ολοκληρωθούν αύριο Παρασκευή, 26 Μαϊου 2023 με συναντήσεις και βιωματικά workshops των εκπροσώπων των διαφόρων ομάδων εργασίας του CIVIS. Κεντρική θέση, ωστόσο, στις αυριανές συζητήσεις καταλαμβάνει η συνεδρίαση του Συμβουλίου των Πρυτάνεων (Board of Rectors), στο οποίο τα 11 πανεπιστήμια της συμμαχίας εκπροσωπούνται από τους Πρυτάνεις ή τους αρμόδιους Αντιπρυτάνεις.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.