Το Ε.Κ.Π.Α. στην πατρίδα του ομηρικού Οδυσσέα: Δράσεις από το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Ιθάκης και την ΔΔΕ Κεφαλληνίας

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 η κ. Αικατερίνη Αργυροπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Ε.Κ.Π.Α. και Διευθύντρια του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας επισκέφθηκε την Ιθάκη, με μία ομάδα εξειδικευμένων συμβούλων σταδιοδρομίας του Εργαστηρίου αποτελούμενη από τους κ.κ. Ασπασία Καραβία, Ολυμπία Χαϊδεμενάκη, Πηνελόπη Μπέλκη και Αριστείδη Λορέντζο όπου πραγματοποίησαν ομαδικές δράσεις επαγγελματικού προσανατολισμού στους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ιθάκης, τους εκπαιδευτικούς και του γονείς του νησιού.

Οι δράσεις υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με τον Δήμαρχο Ιθάκης, κ. Διονύση Στανίτσα, τον Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού ΔΔΕ Κεφαλληνίας, κ. Δημήτρη Ζαβιτσιάνο και τους Διευθυντές των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ιθάκης κ.κ. Δημήτρη Μολφέση, Ελένη Θέμελη και Ιωάννη Δενδρινό.