Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη | «Λόγος και Γνώση στην Πόλη του 21ου αιώνα»: Ομιλία του Ομ. Καθηγητή Χρήστου Γιανναρά με θέμα το Πανεπιστήμιο ως καταλύτη κοινωνικών μεταβολών

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024, η ομιλία του κ. Χρήστου Γιανναρά, Ομότιμου Καθηγητή Φιλοσοφίας του Παντείου Πανεπιστημίου, με θέμα «Το Πανεπιστήμιο ως καταλύτης κοινωνικών μεταβολών: γλώσσα, θεσμοί, προοπτικές» στη Μεγάλη Αίθουσα του κεντρικού κτηρίου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Με την εκδήλωση αυτή εγκαινιάστηκε η νέα ενότητα υπό τον τίτλο «Λόγος και Γνώση στην Πόλη του 21ου αιώνα», που υπό την επιμέλεια και ευθύνη της Καθηγήτριας κ. Κίρκης Κεφαλέα θα περιλαμβάνει συναντήσεις με εγνωσμένου κύρους στοχαστές, λογοτέχνες και συγγραφείς, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη» (συνεργασία του Ε.Κ.Π.Α. με τον Δήμο Αθηναίων).

JIM 1403
JIM 1612

Την εκδήλωση άνοιξε το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., ο Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικολογίας και Ψαλτικής Τέχνης στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, που έχει και τη γενική ευθύνη οργάνωσης των υπό τον τίτλο «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη» εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου μας. Ακολούθησε η παρουσίαση του έργου του ομιλητή από την Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας της Θεολογικής Σχολής κ. Κίρκη Κεφαλέα, υπεύθυνη της εκδήλωσης και της ενότητας «Λόγος και Γνώση στην Πόλη του 21ου αιώνα». Στην ομιλία του, ο κ. Χρήστος Γιανναράς, εστίασε σε ζητήματα που αφορούν στο εκπαιδευτικό σύστημα και στη λειτουργία της εκπαίδευσης ως διακύβευμα άμεσης προτεραιότητας για την ελληνική κοινωνία. Στη συνέχεια ακολούθησε εκτενής ζωηρή συζήτηση, την οποία συντόνισε η κ. Κίρκη Κεφαλέα, όπου φοιτήτριες και φοιτητές, μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού του Ε.Κ.Π.Α., αλλά και το παριστάμενο αθηναϊκό κοινό, είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν άκρως εποικοδομητικά με τον διακεκριμένο ομιλητή.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Νικόλαος Θωμαΐδης. Παρευρέθηκαν επίσης, από τη Θεολογική Σχολή, ο Μητροπολίτης Περιστερίου, Καθηγητής κ. Γρηγόριος Παπαθωμάς, ο Καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Μπελέζος, ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Χαράλαμπος Βέντης, ο Αναπληρωτής Καθηγητής Αρχιμανδρίτης π. Αρίσταρχος Γκρέκας, ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Απόστολος Μιχαηλίδης, ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Νικόλαος Δεναξάς και η κ. Κερασένια Παπαλεξίου, μέλος Ε.ΔΙ.Π. Ακόμη, στην εκδήλωση συμμετείχαν μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού και άλλων Σχολών και Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α., όπως, ενδεικτικά, η Καθηγήτρια κ. Τζίνα Καλογήρου, o Καθηγητής κ. Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου, ο Καθηγητής κ. Γιάννης Δημητρίου, το μέλος Ε.ΔΙ.Π. κ. Ιωάννα Τύρου, κ.ά., καθώς και Καθηγητές από Πανεπιστήμια της αλλοδαπής, όπως ο Καθηγητής κ. Ion Croitoru, από το Πανεπιστήμιο Targoviste (Valahia), αλλά και Ομότιμοι Καθηγητές του Ε.Κ.Π.Α.

JIM 1707