(https://www.translatwar-erc.eu/)

papadima maria

H καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ κ. Μαρία Παπαδήμα, με γνωστικό αντικείμενο «Θεωρία και πράξη της Μετάφρασης», συμμετέχει εκ μέρους της Ελλάδας στο πενταετές ευρωπαϊκό πρόγραμμα έρευνας και καινοτομίας ERC TransLatWar, στο πλαίσιο του Horizon Europe (1/1/2023-31/12/27).

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν διεθνείς εμπειρογνώμονες από τις ακόλουθες χώρες: Αυστρία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία, Πολωνία, Ουκρανία, Ρουμανία. Τον συντονισμό του προγράμματος έχει η καθηγήτρια κ. Christine Lombez και το πανεπιστήμιο της Ναντ (Nantes Université). Στόχος του προγράμματος είναι η διερεύνηση της συμβολής των λογοτεχνικών μεταφράσεων ως μέσου διακίνησης ιδεών, ρευμάτων και ιδεολογιών στην κατανόηση της ευρωπαϊκής ιστορίας στα κρίσιμα χρόνια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και η επίδραση της Ιστορίας, στις εξαιρετικές αυτές συνθήκες, στην ιστορία και την πρακτική της μετάφρασης καθώς και στην πνευματική και πολιτισμική διαμόρφωση των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.