Νέα κατηγορία ενώσεων με αντικαρκινική δράση από ομάδα του Τμήματος Χημείας ΕΚΠΑ υπό τον Καθηγητή Γιώργο Κόκοτο

Μια νέα κατηγορία ενώσεων που παρουσιάζουν αντικαρκινική δράση και δράση κατά της ίνωσης ανέπτυξε η ομάδα του Καθηγητή Γιώργου Κόκοτου στο Τμήμα Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πρόκειται για καινοτόμες ενώσεις που στοχεύουν και αναστέλλουν εκλεκτικά αποακετυλάσες ιστονών (HDAC) τάξης I. Οι ενώσεις αυτές σχεδιάστηκαν και συντέθηκαν εξ’ ολοκλήρου στο ΕΚΠΑ και η μελέτη της δράσης τους πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (Δρ. Π. Πολίτης), το Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Επιστημών “Αλέξανδρος Φλέμινγκ” (Δρ. Β. Αιδίνης) και το University of Queensland, Australia (Καθ. D. Fairlie). Η διερεύνηση του μηχανισμού δράσης των νέων ενώσεων ανέδειξε ότι επιπλέον της ισχυρής ανασταλτικής δράσης έναντι HDAC, αναστέλλουν και την έκφραση EGFR, που αποτελεί έναν άλλο παράγοντα σχετιζόμενο με την εξέλιξη του καρκίνου. Προκλινικές μελέτες σε πειραματόζωα έδειξαν για πρώτη φορά ότι τέτοιου είδους αναστολείς μπορούν να αποτρέψουν την πνευμονική ίνωση, συμβάλλοντας στην κατανόηση των μηχανισμών της νόσου και παρέχοντας νέες προσεγγίσεις για την ανάπτυξη καινοτόμων φαρμάκων για την αντιμετώπιση της ιδιοπαθούς πνευμονικής ίνωσης.

Η παρούσα μελέτη εντάσσεται στα πλαίσια των πολύχρονων ερευνών της ομάδας του Καθ. Γιώργου Κόκοτου για την ανακάλυψη καινοτόμων αναστολέων με στόχο την καταπολέμηση του καρκίνου, φλεγμονωδών νόσων και νευρολογικών νοσημάτων και παρουσιάζεται στο έγκριτο διεθνές περιοδικό Journal of Medicinal Chemistry.

Πλήρες κείμενο (Αγγλικά): https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jmedchem.3c01422