Οι Πρυτανικές Αρχές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλούν στον επίσημο εορτασμό για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 και ώρα 12.30 μ.μ. στο Πολιτιστικό Κέντρο του ΕΚΠΑ «Kωστής Παλαμάς». Το πρόγραμμα της τελετής περιλαμβάνει χαιρετισμό από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο και ομιλία του επίκουρου καθηγητή του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής, Γεωργίου Κούζα με τίτλο: Οι «πολλαπλές ζωές» των μνημείων της Επανάστασης του 1821: δημόσιο τελετουργικό και συλλογική μνήμη στον πρώιμο 21ο αιώνα.

Θα ακολουθήσει σύντομο μουσικό πρόγραμμα από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις