Πραγματοποιήθηκε, με αφορμή τη συμπλήρωση σαράντα ετών λειτουργίας και προσφοράς της Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ, η τελετή έναρξης του 7ου Συνεδρίου που οργανώνει η ΣΕΦΑΑ με θέμα «Άσκηση, Υγεία, Αθλητισμός και Φυσική Αγωγή: Έρευνα και Προοπτικές στην Ψηφιακή Εποχή».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

LEN 9456

Στο συνέδριο παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων η Καθηγήτρια και μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του ΕΚΠΑ κα Αθανασία Σμυρνιώτου και η Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών κα Βούλα Ζυγούρη.

Η τελετή μεταδόθηκε και διαδικτυακά:

Η προσφώνηση πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο, ενώ χαιρετισμό απηύθηνε ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Καρτερολιώτης.

Ο Πρύτανης στην προσφώνησή του ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

“Με ιδιαίτερη τιμή χαιρετίζω το 7ο Συνέδριο της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα Άσκηση, Υγεία, Αθλητισμός και Φυσική Αγωγή: Έρευνα και Προοπτικές στην Ψηφιακή Εποχή.

Οι εποχές αλλάζουν, και με την επέλαση της τεχνολογίας, ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε την άσκηση, την υγεία και τον αθλητισμό διαμορφώνεται εκ νέου. Η ψηφιακή εποχή έχει φέρει νέες ευκαιρίες και προκλήσεις.

Σε αυτό το συνέδριο, θα έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τους τρόπους με τους οποίους η ψηφιακή τεχνολογία επηρεάζει τον τομέα της άσκησης, της υγείας και της φυσικής αγωγής. Παράλληλα, μέσω των διαλέξεων των διακεκριμένων ομιλητών θα αναδειχθεί η σημασία της έρευνας σε αυτόν τον τομέα και ο τρόπος με τον οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία για την προώθηση της υγιεινής ζωής και την ενίσχυση της φυσικής δραστηριότητας.

[…]

Η Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ έχει διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση, την έρευνα και την προώθηση της υγείας μέσω των δραστηριοτήτων της, καθιερώνοντας τη θέση της ως ένας από τους κορυφαίους εκπαιδευτικούς και ερευνητικούς φορείς στον τομέα του αθλητισμού και της φυσικής αγωγής στην Ελλάδα.

Συμπληρώνοντας σήμερα 40 χρόνια από την ίδρυσή της να συγχαρούμε και να ευχαριστήσουμε όλες και όλους όσους προσέφεραν τις υπηρεσίες τους στο εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο της Σχολής.

Τους τιμούμε σήμερα όλους και παράλληλα βραβεύουμε όλους τους Προέδρους και Κοσμήτορες των 40 ετών λειτουργίας της Σχολής.

Θέλω να εκφράσω τις ειλικρινές μου ευχαριστίες προς τους διοργανωτές του Συνεδρίου και ιδιαίτερα τον Κοσμήτορα Καθηγητή κ. Καρτερολιώτη.

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας και για την αφοσίωσή σας στον τομέα της άσκησης, της υγείας, του αθλητισμού και της φυσικής αγωγής.”

LEN 9493

Τους χαιρετισμούς ακολούθησαν οι βραβεύσεις των Προέδρων της ΣΕΦΑΑ και των Διευθυντών του ΜΠΣ της ΣΕΦΑΑ που έχουν αφυπηρετήσει: Oμότιμος καθηγητής κ. Βασίλειος Κλεισούρας, Ομότιμος καθηγητής κ. Γεώργιος Φαράντος, Ομότιμη καθηγήτρια κ. Δήμητρα Κουτσούκη, Ομότιμος καθηγητής κ. Γεώργιος Βαγενάς, Ομότιμος καθηγητής κ. Ηλίας Δήμας, Ομότιμος καθηγητής κ. Σπυρίδων Αθανασόπουλος, Ομότιμος καθηγητής κ. Γεώργιος Γεωργιάδης, Ομότιμος καθηγητής κ. Ιωάννης Ζέρβας. Επίσης βραβεύτηκε και ο Ολυμπιονίκης κ. Σπύρος Γιαννιώτης.

Ακολούθησε η κεντρική Ομιλία από τον καθηγητή κ. Παντελή Εκκεκάκη, Head of the Department of Kinesiology, Michigan State University, USA, με τίτλο: «Αθλητική επιστήμη 1983-2023: τι έχουμε καταφέρει, τι προκλήσεις αντιμετωπίζουμε, ποια είναι, δυνητικά, η θέση μας στην κοινωνία;».

LEN 9732

Το Συνέδριο συνεχίζει τις εργασίες του έως και τις 4 Νοεμβρίου 2023 σύμφωνα με το πρόγραμμα: https://conferences.uoa.gr/event/70/page/537