ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ Α.Ε. ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην εναρκτήρια τελετή του Συνεδρίου «Athens in Ancient Philosophy» που οργανώνεται με την ευκαιρία της έναρξης του νέου αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «The Athens MA in Ancient Philosophy».

Η τελετή θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 5 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 10.00 πμ. στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30). Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχισθούν στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης»(κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
-Προσφώνηση από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου.
-Χαιρετισμός από τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκο Πιερρακάκη.

1η Συνεδρία
Προεδρεύων: Ακαδημαϊκός, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Princeton Αλέξανδρος Νεχαμάς

Χαιρετισμοί από:
-τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, καθηγητή Αντώνη Χατζημωϋσή
-την καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης Κατερίνα Ιεροδιακόνου
-τον Διευθυντή του νέου αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «The Athens MA in Ancient Philosophy», καθηγητή Παναγιώτη Θανασά

Εισηγητική ομιλία από την καθηγήτρια Φιλοσοφίας Βούλα Τσούνα, Πανεπιστήμιο California, Santa Barbara, με θέμα: «Plato’s Socrates on democracy and the rule of law».

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις