Τελετή Έναρξης και Εναρκτήρια Συνεδρία Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ [22/11/22, 6 μ.μ.]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος και ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής αναπληρωτής καθηγητής Χρήστος Καραγιάννης έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην τελετή έναρξης και την εναρκτήρια συνεδρία του Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου με τίτλο: «Χριστιανική Μικρά Ασία (19ος – 20ός αιώνας)» που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2022, ώρα 18.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχισθούν έως και τις 24 Νοεμβρίου 2022 στην Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας της Θεολογικής Σχολής.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
Κήρυξη της έναρξης των εργασιών του Συνεδρίου από τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής, αναπληρωτή καθηγητή Χρήστο Καραγιάννη.

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 18:30-20:00

ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΣΜΟΙ ΑΠ’ ΤΟΝ ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΙΩΝΙΑΣ
Πρόεδρος:
καθηγητής Δημήτρης Μόσχος, Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας, ΕΚΠΑ

Ομιλίες από τους:
– Βλάσιο Φειδά, ομότιμο καθηγητή της Θεολογικής Σχολής, ΕΚΠΑ
– Χρήστο Γιανναρά, ομότιμο καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών
– Κωνσταντίνο Γαβρόγλου, ομότιμο καθηγητή της Σχολής Θετικών Επιστημών, ΕΚΠΑ
– Ευάγγελο Βενιζέλο, καθηγητή της Νομικής Σχολής, ΑΠΘ

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις