Στις 29 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εναρκτήρια εκδήλωση της σειράς δράσεων «Τέλος ή αρχή; Κάφκα 2024» με παράλληλη έκθεση φωτογραφίας «Ο Φραντς Κάφκα και η Πράγα» της Kafka Society of Prague. Οι δράσεις που σχεδιάζονται για να τιμήσουν αυτόν τον κορυφαίο συγγραφέα έχουν ως στόχο όχι μόνο να αποτυπώσουν όψεις του έργου του, αλλά και να αποτελέσουν εφαλτήριο καλλιτεχνικής ενασχόλησης με το αινιγματικό και τόσο συναρπαστικό καφκικό σύμπαν. Τις δράσεις συνδιοργανώνουν τα Τμήματα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Μουσικών Σπουδών, Θεατρικών Σπουδών, Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου του Ε.Κ.Π.Α. και το Τσέχικο Κέντρο Αθήνας σε συνεργασία με την MärzBühne, το Ινστιτούτο Γκαίτε, την Κρατική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης, την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών και με την ευγενική υποστήριξη της τσέχικης, αυστριακής και γερμανικής πρεσβείας, του ΟΠΑΝΔΑ του δήμου Αθηναίων, του ÖSD, του Εβραϊκού Μουσείου, του Συλλόγου Ελλήνων Χαρακτών, της Ελληνικής Εταιρίας Γερμανικών Σπουδών και της CheapArt. Στις δράσεις συμμετέχουν μεμονωμένοι ακαδημαϊκοί, συγγραφείς, καλλιτέχνες καθώς και φοιτητές και φοιτήτριες.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρέσβης της Τσεχίας, κ. Jakub Karfík, η Πρέσβης της Αυστρίας, κ. Gerda Vogl, ο Πρέσβης της Γερμανίας, κ. Andreas Kindl, η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαιωάννου, το Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης, Καθηγητής κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Αθηναίων, κ. Ελένη Ζωντήρου, πολλοί από τους συμμετέχοντες στις δράσεις αλλά και ενδιαφερόμενο κοινό.