Συμμετοχή της Α’ Πανεπιστημιακής Νευρολογικής Κλινικής του Αιγινητείου Νοσοκομείου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα SI4CARE και Διοργάνωση Διεθνούς Forum

Η ομάδα της Α’ Πανεπιστημιακής Νευρολογικής Κλινικής του ΕΚΠΑ στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο (Διευθυντής κ. Λεωνίδας Στεφανής, Καθ. Νευρολογίας και Νευροβιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ), με υπεύθυνο τον Αναπλ. Καθ. Νευρολογίας και Νευροψυχολογίας κ. Σωκράτη Παπαγεωργίου συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Κοινωνική καινοτομία για την ενιαία φροντίδα υγείας των ηλικιωμένων στις περιοχές Αδριατικής-Ιονίου» – “Social Innovation for Integrated healthCARE of ageing population in ADRION Regions (SI4CARE)», INTERREG V-B Adriatic-Ionian ADRION (2014-2020).

Το πλαίσιο και ο σκοπός του προγράμματος SI4CARE Η προσβασιμότητα στις κατάλληλες υπηρεσίες υγείας και η ποιότητα υγειονομικής περίθαλψης αποτελούσαν ανέκαθεν κρίσιμους παράγοντες στις Ευρωπαϊκές χώρες. Η πανδημία Covid-19 και η υγειονομική κρίση ανέδειξαν ακόμα περισσότερο την πολυπλοκότητα της κατάστασης, η οποία έχει επηρεάσει σημαντικά τον ηλικιωμένο πληθυσμό.

Οι τρέχουσες κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες της παροχής υπηρεσιών υγειονομικής περίθαλψης έρχονται σε άμεση αντίθεση με την αύξηση του προσδόκιμου ζωής και τις δημογραφικές αλλαγές, που απαιτούν μεγαλύτερη κοινωνική, οικονομική και υγειονομική υποστήριξη. Ειδικότερα, όσον αφορά τους ασθενείς με χρόνιες παθήσεις, χρειάζεται αναπροσαρμογή του συστήματος υγείας προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες μακροχρόνιας φροντίδας. Όπως έχει τονισθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, οι ασθενείς με χρόνια νοσήματα αποτελούν κοινωνική ομάδα που υφίσταται ανισότητες στην πρόσβαση στις υπηρεσίες υγείας (European Patients ’Forum Survey, 2016).

Οι ηλικιωμένοι αντιμετωπίζουν συχνά περιορισμούς στην καθημερινή τους λειτουργικότητα, ενώ η συνύπαρξη νοητικών ή/και κινητικών διαταραχών καθιστά ακόμα δυσκολότερη την προσβασιμότητα στις κατάλληλες υπηρεσίες υγείας.

Ο κύριος στόχος του προγράμματος SI4CARE είναι να συμβάλει στη δημιουργία ενός αποτελεσματικού, και τεχνολογικά προηγμένου διακρατικού οικοσυστήματος για την εφαρμογή κοινωνικής καινοτομίας σε ολοκληρωμένες υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης για τους ηλικιωμένους στις χώρες Αδριατικής και Ιονίου (Αλβανία, Κροατία, Ελλάδα, Ιταλία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Σερβία και Βοσνία και Ερζεγοβίνη).

Διοργάνωση Διεθνούς Forum μεταξύ των εταίρων του έργου SI4CARE, και των κύριων ενδιαφερόντων και εμπλεκόμενων φορέων

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού αυτού προγράμματος, η Α’ Πανεπιστημιακή Νευρολογική Κλινική του Αιγινητείου Νοσοκομείου διοργανώνει διεθνές Forum μεταξύ των εταίρων του έργου, και των κύριων ενδιαφερόντων και εμπλεκόμενων φορέων στις 23 και 24 Ιουνίου 2022, στο Αμφιθέατρο του Αιγινητείου Νοσοκομείου.

Στη συνάντηση αυτή θα παρουσιαστούν οι στόχοι και οι δραστηριότητες του προγράμματος, καθώς και τα αποτελέσματα της πρώτης περιόδου του έργου που αφορούν την παρούσα κατάσταση και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει το σύστημα υγείας για την υγειονομική περίθαλψη των ηλικιωμένων.

Θα αναλυθούν και θα συζητηθούν οι καλές πρακτικές κοινωνικής καινοτομίας που έχουν αναπτυχθεί από τις χώρες εταίρους, καθώς και οι πιλοτικές δραστηριότητες για τη φροντίδα των ηλικιωμένων στις χώρες Ιονίου-Αδριατικής. Θα συζητηθούν επιπλέον τα εθνικά και περιφερειακά σχέδια δράσης του προγράμματος, ενώ θα πραγματοποιηθούν επίσης διαδραστικές συνεδρίες «Ζωντανής Μάθησης» και «Ζωντανά Εργαστήρια».

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Νέα & Ανακοινώσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα