Εορτασμός των επτακοσίων χρόνων από το θάνατο του Δάντη

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συμμετέχει στις εκδηλώσεις για τον εορτασμό των επτακοσίων χρόνων από το θάνατο του Δάντη, με την πρωτοβουλία της Società Filellenica Italiana, τη συμμετοχή ιταλικών, ελληνικών, κυπριακών Πανεπιστήμιων και φορέων με τη χρηματοδότηση του Ιταλικού Υπουργείου Πολιτισμού.

Οι καθηγητές Γεράσιμος Ζώρας και Ιωάννης Τσόλκας, μέλη της επιστημονικής επιτροπής της διοργάνωσης, η καθηγήτρια Μαρία Σγουρίδου και η επίκουρη καθηγήτρια Ρουμπίνη Δημοπούλου συμβάλλουν με την αρθρογραφία τους στον σχετικό επετειακό τόμο. Στο πλαίσιο του εορτασμού το Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο, την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021, φιλοξενεί τις εργασίες του Διεθνούς Συνεδρίου «Ο Δάντης και η Ελλάδα» που διοργανώνεται στη Λευκωσία, την Αθήνα, το Μπάρι, το Σαλέρνο και τη Ραβέννα (Σεπτέμβριος – Νοέμβριος 2021). Στην στρογγυλή τράπεζα συζητούν ο καθηγητής Ιωάννης Τσόλκας και η επίκουρη καθηγήτρια Ρουμπίνη Δημοπούλου.

—–

Eορτασμός για τα 90 χρόνια από την ίδρυση της έδρας Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου του Palermo

To Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συμμετέχει στον εορτασμό για τα 90 χρόνια από την ίδρυση της έδρας Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου του Palermo. Ο καθηγητής Γεράσιμος Ζώρας εκπροσωπεί το Τμήμα στο Διεθνές Συνέδριο που διοργανώνεται την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021 με θέμα:  “La Grecia moderna all’ Università di Palermo 1930/31 – 2020/21. Dal passato al presente – Dal presente al futuro” και ανακοίνωση με τίτλο: “Due cattedre gemelle” σχετικά με την ίδρυση της αντίστοιχης έδρας στο Πανεπιστήμιο της Ρώμης από τον καθηγητή Γεώργιο Ζώρα (1931) και την ίδρυση της πρώτης έδρας της Ιταλικής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών από τον καθηγητή Vicenzo Biagi (1934).

—–

Εισήγηση του προέδρου του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγητή Γεράσιμου Παγκράτη σε διεθνές συνέδριο

O πρόεδρος του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγητής Γεράσιμος Παγκράτης, συμμετέχει στο 9° Convegno internazionale: Venezia e il suo Stato da mar. Venezia, 30 settembre – 2 ottobre 2021, με θέμα: Attraversare lo Stato da mar. Transiti di persone, navi, merci, idee. Crossing the Stato da Mar. Passage of People, Ships, Goods, Ideas με την εισήγηση: Migrazione alle Isole Ionie nel periodo del dominio Veneziano: questioni di tipologia, metodologia e fonti.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Παρουσιάσεις