Συμμετοχή του Επίκουρου Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Κωνσταντίνου Τάμπαλη σε συλλογικό άρθρο στο περιοδικό LANCET με θέμα την παγκόσμια διαχρονική εξέλιξη του λιποβαρούς και της παχυσαρκίας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στο πλαίσιο της ερευνητικής ομάδας NCD-Risk Collaboration, ο Επίκουρος Καθηγητής της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Κωνσταντίνος Τάμπαλης συμμετείχε στο συλλογικό άρθρο με τίτλο: «Παγκόσμιες τάσεις στο λιποβαρές και την παχυσαρκία από το 1990 έως το 2022: μια συγκεντρωτική ανάλυση 3663 αντιπροσωπευτικών πληθυσμιακών μελετών με 222 εκατομμύρια παιδιά, εφήβους και ενήλικες» (Worldwide trends in underweight and obesity from 1990 to 2022: a pooled analysis of 3663 population-representative studies with 222 million children, adolescents, and adults), το οποίο δημοσιεύθηκε στις 29 Φεβρουαρίου 2024 στο περιοδικό LANCET και περιλαμβάνει factsheet για τη χώρα μας.

Η έρευνα συμπεραίνει ότι η συνδυασμένη επιβάρυνση του ελλιπούς βάρους και της παχυσαρκίας έχει αυξηθεί στις περισσότερες χώρες, λόγω της αύξησης της παχυσαρκίας, ενώ από την άλλη πλευρά το λιποβαρές παραμένει διαδεδομένο στη Νότια Ασία και σε χώρες της Αφρικής και προτείνει τη μετάβαση του παγκόσμιου πληθυσμού στην υγιεινή διατροφή μέσω της ενίσχυσης της πρόσβασης σε θρεπτικά τρόφιμα ώστε να αντιμετωπιστεί το λιποβαρές, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να περιοριστεί και να αναστραφεί και η αύξηση της παχυσαρκίας.

Αναφορικά με τη χώρα μας, τα πρόσφατα δεδομένα δείχνουν ότι το 30% των ανδρών και το 28% των γυναικών είναι παχύσαρκοι, ενώ τα αντίστοιχα ποσοστά στα παιδιά, τα τελευταία 30 χρόνια, σχεδόν διπλασιάστηκαν. Συγκεκριμένα, στα αγόρια ο επιπολασμός της παχυσαρκίας έχει αυξηθεί από 7,4% το 1990 σε 14,2% το 2020 και στα κορίτσια τα αντίστοιχα ποσοστά κυμάνθηκαν από 4,2% το 1990 σε 9% το 2020.

Ολόκληρο το άρθρο είναι διαθέσιμο στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Τα δεδομένα που αφορούν τη χώρα μας (factsheet) είναι διαθέσιμα στον ακόλουθο σύνδεσμο: