Συμμετοχή φοιτητών της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο CIVIS Seminar “Europe and the Rule of Law”,  26-29 Μαΐου 2022 (Βουκουρέστι)

Στις 26-29 Μαΐου 2022, στο Βουκουρέστι, και για πρώτη φορά οργανώθηκε το σεμινάριο, στο πλαίσιο του CIVIS, με βάση το γενικό θέμα “Europe and the Rule of Law”. Είχαν διαμορφωθεί 7 ειδικότερα θέματα:

• Formal vs substantial approach (ensuring an independent and impartial judiciary)
  • Legal certainty: common law and its development by the courts (esp declaratory power of the high court in Scotland in shaping the judge-made criminal law)
  • Combating impunity in places of detention – holding state officials to account via the law for ill-treatment
  • What is the meaning of the rule of law concept in each state (rule of law / rechstaat / état de droit) and the international context (ECHR, ECJ, UN, Venice Commission)
  • Inadmissible crime provocation by state authorities and the rule of law
  • Freedom of expression and press censorship vs hate speech: What limits for freedom of expression does the rule of law require?
  • Civil law and the rule of law: what are the requirements of the rule of law for civil law?

Μέχρι 5 φοιτητές από κάθε χώρα μπορούσαν να συμμετάσχουν. Είχαν επιλέξει πολύ νωρίτερα το θέμα που ο καθένας και η καθεμία θα πραγματευόταν και είχαν διαμορφωθεί οι αντίστοιχες ομάδες. Συμμετείχαν φοιτητές από τις Νομικές Σχολές Tübingen, Roma (La Sapienza), Madrid (Universidad Autonoma), Glasgow, Βουκουρεστίου και Ελλάδας.

Από την Ελλάδα, συμμετείχαν οι φοιτητές Παρασκευή Βέρρα (υποψήφια διδάκτωρ), Ειρήνη Βασιλάκη (μεταπτυχιακή), Μιχαήλ Οικονόμου (μεταπτυχιακός), Παναγιώτης Ροβάτσος (μεταπτυχιακός) και Ευφροσύνη Κουκουφιλίππου (προπτυχιακή), υπό την επίβλεψη της Καθηγήτριας Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κ. Ε.Ν. Μουσταΐρα.

CIVIS Seminar Bucharest Family picture

Την πρώτη ημέρα, Πέμπτη, εργάσθηκαν ανά ομάδα, ετοιμάζοντας τις παρουσιάσεις, οι οποίες έλαβαν χώρα τις επόμενες δύο ημέρες, Παρασκευή και Σάββατο, στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Βουκουρεστίου – η διάρκεια των εργασιών, κάθε ημέρα, ήταν από 9 το πρωί μέχρι 8 το βράδυ. Οι παρουσιάσεις και οι αντίστοιχες συζητήσεις (με ερωτήσεις από το «κοινό», καθηγητές και φοιτητές) ήσαν εξαιρετικά πλούσιες και ενδιαφέρουσες.

Όλοι – και καθηγητές και φοιτητές – έμειναν πολύ ευχαριστημένοι από το επίπεδο του σεμιναρίου. Έχει δοθεί προθεσμία στους φοιτητές, παράδοσης των κειμένων τους, ώστε να εκδοθούν εντός του 2022.

Ο στόχος είναι να διεξαχθούν ανάλογα σεμινάρια και στο μέλλον, και στα άλλα κράτη-μέλη του CIVIS.