csm Mamoura 32d3fd608e
Μαρία Μαμούρα

Η Μαρία Μαμούρα, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συμμετείχε ως προσκεκλημένη ομιλήτρια (27.5.2022) στο σεμινάριο του Ευρωπαϊκού έργου LOOP – Scaffolding in Teachers Development: Mentoring and Mentors in Induction Programs https://loop.casadoprofessor.pt/ [(2020-1-PT01-KA201-078764 (2020–2023)]. Στο έργο LOOP συμμετέχει ως εταίρος το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ, με επιστημονική υπεύθυνη την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Ζαχαρούλα Σμυρναίου. Στόχος του έργου είναι να δημιουργήσει ένα ολοκληρωμένο δίκτυο εισαγωγικής επιμόρφωσης μεντόρων, ώστε να ενισχυθεί ο ρόλος του εκπαιδευτικού και ο τελευταίος να υποστηριχτεί για να ανταποκριθεί στις σύγχρονες προκλήσεις.

Ο τίτλος της εισήγησης της κ. Μαμούρα ήταν: “Mentoring in Department of Educational Sciences (NKUA): A first ‘journey’ to developing student teachers’ professional identity”. Η εισήγηση επικεντρώθηκε σε ζητήματα ανάπτυξης της επαγγελματικής ταυτότητας εκπαιδευόμενων εκπαιδευτικών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΕΚΠΑ), πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τις υποχρεωτικές Διδακτικές τους Ασκήσεις (7ο και 8ο εξάμηνο σπουδών). Συγκεκριμένα, έγινε παρουσίαση των βασικών στόχων της Διδακτικής Άσκησης Α & Β (όπως ορίζονται από το ΠΣ του Τμήματος), αναλύθηκε το θεωρητικό πλαίσιο που υποστηρίζει τη Διδακτική Άσκηση (εστιάζοντας στις έννοιες του αναστοχασμού των εκπαιδευόμενων εκπαιδευτικών και της προσωπικής τους θεωρίας), και, τέλος, παρουσιάστηκαν αντιπροσωπευτικά παραδείγματα «κριτικού» ή «πυρηνικού» αναστοχασμού των εκπαιδευόμενων εκπαιδευτικών (μετά τον πρώτο και τον δεύτερο κύκλο της Διδακτικής τους Άσκησης στο σχολικό περιβάλλον/πεδίο), που αναδεικνύουν μία πρώτη προσπάθεια συνειδητοποίησης και μετασχηματισμού στοιχείων της προσωπικής και επαγγελματικής τους ταυτότητας.

Περαιτέρω πληροφορίες για την Καθηγήτρια, Μ. Μαμούρα, μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.eds.uoa.gr/fileadmin/depts/eds.uoa.gr/www/uploads/BIOGRAFIKA_FOTO/BIOGRAFIKA/MAMOYRA_GR_V2.pdf